ԱՄՆ-ում ցանկանում են 115 տարով ազատազրկել FTX կրիպտոարժույթի բորսայի հիմնադրին
ԱՄՆ-ի դատարանը մեղավոր է ճանաչել FTX բորսայի կրիպտոարժույթի հիմնադիր Սեմ Բենքման Ա-Ֆրիդին խարդախության և դավադրության մեղադրանքով, գրում է «Գազետա․ռու»-ն՝ հղում անելով CNBC հեռուստաալիքին։
FTX-ը 2022 թվականի նոյեմբերի սկզբին հայտնել էր, որ սնանկության դիմում է ներկայացրել, Ընդ որում Բենքման-Ֆրիդը նույնպես հրաժարական է տվել ընկերության ղեկավարի պաշտոնից։ Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսայի հանձնաժողովը այդ տարվա դեկտեմբերին ընկերությանը կասկածել է խարդախության մեջ:
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ կրիպտո բորսան ներդրողներից ստացել է 1,8 միլիարդ դոլար, որը փոխանցվել է Բենքման-Ֆրիդի մասնավոր հիմնադրամին։

В США суд признал основателя криптобиржи FTX виновным: его хотят посадить на 115 лет
Суд в США признал виновным основателя криптовалютной биржи FTX Сэма Бэнкмана-Фрида по обвинению в мошенничестве и заговоре. Об этом сообщает «Газета.ру» со ссылкой на телеканал CNBC.
Компания FTX в начале ноября 2022 года сообщила, что подала заявление о банкротстве, при этом Бэнкман-Фрид также ушел в отставку с поста главы компании. Однако Комиссия по ценным бумагам и биржам США в декабре того же года заподозрила компанию в мошенничестве.
Согласно обвинению, криптобиржа получила $1,8 млрд от инвесторов, которые вместо целевого расходования были переведены на частный хедж-фонд Бэнкмана-Фрида.