ՀՀ-ի շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո. Արարատ Միրզոյան
«Հայաստանի շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո»,- ԱԺ-ում 2024-ի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին, թե Հայաստանի Հանրապետության տարածքից քանի՞ քառակուսի կմ տարածք է օկուպացված Ադրբեջանի կողմից, Ա.Միրզոյանը պատասխանեց. «Մենք ունենք դեռևս 1990-ականներից Հայաստանի Հանրապետության տարածք Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող: Նաև ունենք այս թարմ օրինակները, ինձ հայտնի է այդպիսի շուրջ 200 քառակուսի կմ Հայաստանի Հանրապետության տարածք, որոնք հիմա գտնվում են ադրբեջանական ուժերի ներքո»:

Арарат Мирзоян: Около 200 кв.км. РА находятся под контролем Азербайджана
«Порядка 200 кв. км территории Армении находятся под контролем ВС Азербайджана», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении глава МИД РА Арарат Мирзоян.
На вопрос депутата от фракции «Айастан» («Армения») Кристине Варданян, сколько квадратных километров территории Республики Армения оккупировано Азербайджаном, А. Мирзоян ответил: «Ещё с 1990-ых есть территории Армении, которые находятся под контролем Азербайджана. И сейчас есть. Мне известно о 200 кв. км, которые находятся под контролем Азербайджана».