Տարին ամենևին չէր ընթանում և չի ընթանում այնպես, ինչպես որ մենք փորձում էինք.Արարատ Միրզոյան
«Ընթացիկ տարին ամենևին չէր ընթանում և չի ընթանում այնպես, ինչպես որ մենք փորձում էինք և սա ասելիս առաջին հերթին նկատի ունենք ամենաթարմ օրինակը՝ ԼՂ-ի էթնիկ զտումները, պրոցես, որի արդյունքում ԼՂ բնակչությունն չունեցավ այլ ելք, քան փրկվելու համար լքել իրենց տները, բնօրրանը, հայրենիքը»,-խորհրդարանում 2024 թ. պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Արձանագրելով, որ ներկայում Հայաստանում առկա են 100 հազարից ավել փախստականներ՝ Միրզոյանը հայտնեց, որ նրանց կարիքների երկարաժամկետ լուծում տալը նաև ԱԳՆ-ի ուսերին է  ծանրանում, դառնում ԱԳՆ-ի նպատակներն ու խնդիրենրը:
Նա ասաց, որ այդ նպատակով աշխատանքներ են տարվում միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:
«Ես կարող եմ վստահաբար պնդել, որ չկա աշխարհում մի կառավարություն, որը կարող է անցնցում և առանց որևէ խնդրի 3-4 օրում ընդունել 100 հազարից ավել փախստական և այն որևէ  ալեկոծություններ չառաջացնի, սկսած ներքաղաքական կյանքից, մինչև տնտեսական, սոցիալական համակարգերը»,-հայտարարեց Միրզոյանը:
Անցնելով արտաքին քաղաքականության խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասաց. «Բռնագաղթը մեծ բարդություններ է առաջացնում հիմնական քաղաքական օրակարգի խնդրում՝ ապահովել կայուն անվտանգային միջավայր ՀՀ-ի շուրջ, այն է՝ խաղաղության օրակարգը և ՀՀ չորս հարևանների հետ առնվազը խաղաղ, կայուն, իսկ լավագույն դեպքում՝ սերտ համագործակցայի կամ բաեկամական հարաբերությունների ձևավորմանը»:

Mirzoyan: The year has not been going the way we wanted it to
"The current year has been going the way we wanted it to, and it primarily concerns the recent ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, a process as a result of which the Nagorno-Karabakh people had no other option but to flee their homes, their homeland to be saved," Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan told a briefing in the National Assembly on Friday.
Noting that currently there are more than 100,000 refugees from Artsakh in Armenia, Mirzoyan said that his ministry was also tasked with meeting their needs in the long run.
He emphasized that efforts towards the launch of international mechanisms for that purpose was underway.
"I can say with certainty that there is no government in the world that could accept more than 100,000 refugees in 3-4 days without any problems and shocks, including in the domestic politics, as well as the economic and social life," Mirzoyan claimed.