Տարին ամենևին չէր ընթանում և չի ընթանում այնպես, ինչպես որ մենք փորձում էինք.Արարատ Միրզոյան
«Ընթացիկ տարին ամենևին չէր ընթանում և չի ընթանում այնպես, ինչպես որ մենք փորձում էինք և սա ասելիս առաջին հերթին նկատի ունենք ամենաթարմ օրինակը՝ ԼՂ-ի էթնիկ զտումները, պրոցես, որի արդյունքում ԼՂ բնակչությունն չունեցավ այլ ելք, քան փրկվելու համար լքել իրենց տները, բնօրրանը, հայրենիքը»,-խորհրդարանում 2024 թ. պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Արձանագրելով, որ ներկայում Հայաստանում առկա են 100 հազարից ավել փախստականներ՝ Միրզոյանը հայտնեց, որ նրանց կարիքների երկարաժամկետ լուծում տալը նաև ԱԳՆ-ի ուսերին է  ծանրանում, դառնում ԱԳՆ-ի նպատակներն ու խնդիրենրը:
Նա ասաց, որ այդ նպատակով աշխատանքներ են տարվում միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:
«Ես կարող եմ վստահաբար պնդել, որ չկա աշխարհում մի կառավարություն, որը կարող է անցնցում և առանց որևէ խնդրի 3-4 օրում ընդունել 100 հազարից ավել փախստական և այն որևէ  ալեկոծություններ չառաջացնի, սկսած ներքաղաքական կյանքից, մինչև տնտեսական, սոցիալական համակարգերը»,-հայտարարեց Միրզոյանը:
Անցնելով արտաքին քաղաքականության խնդիրներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասաց. «Բռնագաղթը մեծ բարդություններ է առաջացնում հիմնական քաղաքական օրակարգի խնդրում՝ ապահովել կայուն անվտանգային միջավայր ՀՀ-ի շուրջ, այն է՝ խաղաղության օրակարգը և ՀՀ չորս հարևանների հետ առնվազը խաղաղ, կայուն, իսկ լավագույն դեպքում՝ սերտ համագործակցայի կամ բաեկամական հարաբերությունների ձևավորմանը»:

Арарат Мирзоян: Текущий год шел и идет не так, как мы хотели
«Текущий год шел и идет не так, как мы хотели, и когда мы говорим об этом, мы в первую очередь имеем в виду самый последний пример: этнические чистки в Нагорном Карабахе, процесс, в результате которого у населения НКР не было другого выхода, кроме как покинуть свои дома, родину», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении глава МИД РА Арарат Мирзоян.
Отметив, что в настоящее время в Армении находится более 100 тысяч беженцев, Арарат Мирзоян заявил, что обеспечение долгосрочного решения их нужд также лежит на плечах МИД, это становится основной целью и задачей МИД.
Он подчеркнул, что в этих целях проводятся работы по части запуска международных механизмов.
«Могу с уверенностью сказать, что в мире нет такого правительства, которое могло бы без проблем принять более 100 тысяч беженцев за 3-4 дня и это не вызвало бы никаких потрясений, начиная от внутриполитической жизни, заканчивая экономической и социальной», – заявил А. Мирзоян.
Обратившись к вопросам внешней политики, глава МИД РА сказал: «Вынужденное переселение вызывает большие трудности для основной политической повестки дня – обеспечение стабильной обстановки безопасности вокруг РА, то есть мирной повестки и формирования как минимум мирных, стабильных, а в лучшем случае – тесных сотруднических и дружественных отношений Армении с четырьмя соседями».