ԵԽԽՎ համազեկուցողները մոնիթորինգային այցով կժամանեն Հայաստան, կհանդիպեն նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ)՝ Հայաստանի պարտավորությունների կատարման մոնիթորինգի գծով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը՝ Ֆինլանդիայից և Բորիանա Աբերգը՝ Շվեդիայից նոյեմբերի 6-8-ը փաստահավաք այց կկատարեն Հայաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Եվրոպայի խորհրդից:
Երևանում համազեկուցողները կհանդիպեն վարչապետի, արդարադատության և ներքին գործերի նախարարների, ինչպես նաև Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ:
Նախատեսվում են բանակցություններ Սահմանադրական դատարանի նախագահի և դատական իշխանության, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ու Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ։
Համազեկուցողները կմեկնեն նաև Երասխ, որտեղ կհանդիպեն տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հետ:

PACE co-rapporteurs to make monitoring visit to Armenia, meet Karabakh refugees
Kimmo Kiljunen (Finland, SOC) and Boriana Åberg (Sweden, EPP/CD), co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of obligations and commitments by Armenia, will make a fact-finding visit to the country from 6 to 8 November 2023, PACE reported on Thursday.
In Yerevan, Mr Kiljunen and Ms Åberg are due to meet the Prime Minister, the Ministers of Justice and Internal Affairs, as well as leaders or representatives of parliamentary groups in the National Assembly.
Talks are scheduled with the President of the Constitutional Court and representatives of the judicial authorities, the Corruption Prevention Commission, the Central Electoral Commission, and the National Commission on Television and Radio.
The co-rapporteurs will also travel to Yeraskh, where they will meet representatives of the local authorities and recent refugees from Nagorno-Karabakh.