Նոր մանրամասներ. Լուսահոգի Արմեն Գրիգորյանի գործով եզրակացություն գրած լեզվաբանին պարգևատրել են «Մովսես Խորենացի» մեդալով
17:45 04/11/2023
«Բացարձակ չեմ նախաձեռնելու որևէ իրավական գործընթաց։ Այս պահին մեր առաջնահերթությունն Արմեն Գրիգորյանի գործով արդարացման դատական ակտ ունենալն է»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց  փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը՝ արձագանքելով հարցին, հնարավո՞ր է իրավական գործընթաց նախաձեռնի լեզվաբանի փորձաքննության մեջ տեղ գտած ճակատագրական սխալի առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ դատարանի դահլիճում մահացած Արմեն Գրիգորյանի գործով երեկվա դատական նիստում լեզվաբան-փորձագետ, դոկտոր-պրոֆեսոր Լալիկ Խաչատրյանը հայտարարել է՝ իր կողմից ստորագրած եզրակացության մեջ «ազգային թշնամանք»-ի փոխարեն ճիշտ էր գրել «ներազգային թշնամանք»։  Իսկ «ներազգային»-ը հանցակազմ չէր պարունակում։
«Մեր նպատակն է հանրությանն ի ցույց դնել, տեսանելի դարձնել, որ մենք գործ ունենք քաղաքական հետապնդման, ոչ իրավաչափ գործընթացի հետ։ Կամաց-կամաց ավելի հասկանալի է դառնում մեզ համար, թե ինչպես է այն կատարվել, ինչ դերակատարների մասնակցությամբ»,-ասաց փաստաբանը։
Նրա խոսքով, այսօր իրավապահ մարմինները Հայաստանում գտնվում են քաղաքական իշխանության բացարձակ վերահսկողության ներքո, գոյություն չունի որևէ մարմին, որին կարելի է վստահել արդար քննություն իրականացնելու առումով։
«Այդ պատճառով ուղղակի անիմաստ է հանցագործության մասին հաղորդում տալ, սպասել, որ հաղորդման կապակցությամբ գործողություններ կկատարվեն, ինչպես այդ ամենը կլղոզվի։ Դրա կարիքը ես չեմ տեսնում։ Ժամանակը կգա, երբ Հայաստանում կլինեն անկախության չափանիշին համապատասխան իրավապահ մարմիններ, նոր դրա մասին հնարավոր կլինի մտածել։ Բայց ասեմ նաև, որ որոշում կայացողը ես չեմ լինելու, լինելու է Արմեն Գրիգորյանի ընտանիքը։ Չմոռանանք, որ այս վարույթով ես ընդամենը Գրիգորյանի ընտանիքի ներկայացուցիչն եմ»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը։
Փաստաբանը կարևորեց երեկվա դատական նիստի ընթացքում պրոֆեսոր Լալիկ Խաչատրյանի այն հայտարարությունը, որ տեղի ունեցածը դաս է եղել իր համար, այլևս նման փորձաքննություններ չի իրականացնելու։
«Լալիկ Խաչատրյանը որևէ փորձագիտական կենտրոնի մասնագետ չէ։ Նրան առանձին որոշմամբ են ներգրավվել, շատ հետաքրքիր որոշմամբ։ Ամեն ինչ տեղի է ունեցել 2022 թվականի մայիսի 13-ին։ Այդ օրվա ընթացքում փորձագիտական մարմինը նամակ է ուղարկում քննչական մարմնին՝ ասելով, որ մենք չունենք լեզվաբան մասնագետ, քննիչը ստանում է, ապա Լալիկ Խաչատրյանի ներգրավման մասին որոշում է կայացնում, ուղարկում է փորձագիտական կենտրոնին։ Տեսեք՝ ինչքան իրադարաձություններ են տեղի ունենում այդ մեկ օրում։ Հետո պարոն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ տասն օր է աշխատել այդ թղթի վրա, մինչդեռ թղթերով տեսնում ենք, որ փորձաքննությունը սկսում է մայիսի 13-ին՝ ուրբաթ օրը և ավարտվում երեք օր անց՝ երկուշաբթի օրը։ Այդ փորձաքննության պատասխանը ստանալուց անմիջապես հետո Արմեն Գրիգորյանն իր տնից ձերբակալվում է, բերվում է քննչական մարմին, դատարանը կալանքի որոշում է  կայացնում։ Մնացածը գիտեք... երկու ամիս անց նա մահանում է դատարանի դահլիճում։ Այո,, ես համարում եմ, որ փորձագետի եզրակացությունը փաստորեն դարձել է Արմեն Գրիգորյանի մահվան վճիռը, քանի որ բոլորը դրա վրա էին հենվում։ Երբ մենք դատարանում ասում էինք, հարգելիններս, այս պահին՝ 2022թ. գործող օրենքով սևով սպիտակի վրա գրված է ազգային թշնամանք, իսկ ազգային թշնամանք չի կարող լինել նույն ազգի տարբեր հատվածների նկատմամբ։ Երբևէ նման ընկալում չի եղել։ Ի պատասխան ասում էին, մենք իրավաբան ենք, տեսեք՝ լեզվաբանն ինչ է ասում։ Իսկ լեզվաբանի եզրակացության հետազոտական մասում, որից պետք է բխեր եզրակացությունը, անգամ մի տեղ թշնամանք բառը չի օգտագործվել, բայց հետևությունների մեջ նշվում է՝ առկա է ազգային թշնամանք։ Մենք հարցնում ենք՝ ճի՞տ ենք հասկանում, որ Ձեր հետևությունները պետք է բխեն բացառապես հետազոտությունից։ Ասում է՝ իհարկե։ Ասում ենք՝ բայց հետազոտության հատվածում նման բան չկա։ Պատասխանում է՝ դե որոշեցի կրկնաբանությունից զերծ մնալ»,-խնդրի էությունը մանրամասն ներկայացրեց Ռուբեն Մելիքյանը։
Փաստաբանը պարզել է, որ այս եզրակացությունից հետո՝ անցած տարվա աշնանը Լալիկ Խաչատրյանը  ՀՀ նախագահի կողմից պարգևատրվել է «Մովսես Խորենացի»  մեդալով։ Ի դեպ, պարգևատրումը եղել է Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդությամբ։
Գիտության և կրթության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հայոց լեզվի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր Լալիկ Մնացականի Խաչատրյանին պարգևատրել Մովսես Խորենացու մեդալով»,- ասված է Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրում:
«Իհարկե, կարող են ասել 40 տարվա պրոֆեսոր է, և այլն, և այլն, բայց գուցե լինեն մարդիկ, որոնք կապ տեսնեն մեդալի ու խիստ ՔՊահաճո եզրակացության հետ, որի հետևանքները մենք տեսնում ենք։ Ես լավ չեմ պատկերացնում, թե ինչպես է գրվել այդ եզրակացությունը, բայց այն, որ քննչական մարմինը խիստ շահագրգռված է եղել, որ այդտեղ «ազգային թշնամանք» արտահայտությունը հայտնվեր, դա փաստ է։ Սրան գումարում եմ այն, որ դեռ ապրիլին վկաներից մեկը հայտարարեց՝ ինքը ոչ էլ ցուցմունք է գրել, գրել-տվել են, ինքն էլ ստոագրել է։ Համադրում եմ սրանք ու ստավում են բավականին հեռուն գնացող հետևություններ»,-ասաց Ռուբեն Մելիքյանը՝ ընդգծելով, որ փաստերը դարակում դրված են, արդար իրավապահ համակարգի առկայության դեպքում նոր կարելի է դրանց ընթացք տալու մասին մտածել։

Новые подробности: Давшего заключение по делу Армена Григоряна лингвиста наградили медалью «Мовсеса Хоренаци»
18:59 04/11/2023
«Не планирую инициировать какой-либо правовой процесс. На данный момент приоритетом по делу Армена Григоряна является получение оправдательного судебного акта», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am юрист Рубен Меликян, ответив на вопрос, планирует ли он инициировать судебный процесс по факту фатальной ошибки лингвиста в тексте экспертизы по делу Армена Григоряна.
Напомним, что на вчерашнем заседании по делу умершего в зале суда Армена Григоряна лингвист-эксперт, доктор-профессор Лалик Хачатрян заявил, что в подписанном им заключении вместо «национальной вражды» указано – «внутринациональная вражда». А термин «внутринациональный» не содержит состава преступления.
«Наша цель — продемонстрировать общественности, сделать видимым, что мы имеем дело с политическим преследованием, с незаконным процессом. Понемногу нам становится все понятнее, как это было сделано, и при участии каких акторов», – отметил юрист.
По его словам, сегодня правомочные органы в Армении находятся под прямым контролем политических властей, не существует каких-либо органов, которым можно довериться по части проведения справедливого расследования.
«В этой связи бессмысленно представлять сообщение о преступлении, ждать дальнейших действий, и того, как замнут дело. Не вижу в этом необходимости. Придет время, когда руководителями в Армении появятся правоохранительные органы, соответствующие стандартам независимости, и только тогда будет смысл говорить об этом. Но отмечу также, что даже тогда не мне принимать решение, а семье Армена Григоряна. Не стоит забывать, что я являюсь представителем семьи Григорян», – отметил Р. Меликян.
Юрист подчеркнул важность заявления профессора Лалика Хачатряна в ходе вчерашнего судебного заседания, что произошедшее стало уроком для него, и он отныне не будет проводить подобные экспертизы.
«Лалик Хачатрян не является экспертом какого-либо центра. Его вовлекли в дело отдельным решением, очень интересным решением. Все произошло 13 мая 2022 года. В течение того дня экспертный орган отправляет в следственный орган письмо, в котором указывается, что у нас нет лингвиста-эксперта, следователь получает, затем принимает решение о вовлечении в дело Лалика Хачатряна, отправляет в экспертный центр. Смотрите, сколько событий произошло в один день.
Потом господин Хачатрян заявил, что десять дней работал над этим документом, между тем, в документе указано, что экспертиза начнется 13 мая – в пятницу и завершится в течение трех дней – в понедельник.
Сразу после получения ответа на эту экспертизу Армена Григоряна задерживают из дома, доставляют в следственный орган, суд выносит постановление о задержании. Остальное вам известно… спустя два месяца он скончался в зале суда. Да, я считаю, что заключение эксперта фактически стало смертным приговором Армену Григоряну, поскольку на него все полагались. Когда мы в суде заявляли, дескать, уважаемые, на данный момент – по действующему в 2022 году закону – черным по белому был указан термин “национальная вражда”, но национальной вражды не может быть в отношении представителей той же нации. Никогда подобного не было. В ответ на это нам сказали, что – юристы, посмотрим, что на это скажет лингвист.
А в дальнейшем заключении лингвиста нигде даже не указано слово “вражда”, но уже в заключении отмечалось – налицо “национальная вражда”. Мы спросили, правильно ли поняли, что Ваши выводы исходят исключительно из исследования. Он ответил положительно. Мы спросили, что в исследовательской части ничего подобного нет. Он ответил, что решил не повторяться», – пояснил суть проблемы Рубен Меликян.
Адвокат выяснил, что после этого заключения – прошлой осенью – Лалик Хачатрян был награжден президентом РА медалью «Мовсеса Хоренаци». Кстати, награждение состоялось при посредничестве премьер-министра РА Никола Пашиняна.
«Взяв за основу ходатайство премьер-министра РА, согласно ст. 136 Конституции РА, а также ч. 1 ст. 5.3 Закона РА “О государственных наградах и почётных званиях Республики Армения”,
За вклад в развитие науки и образования Лалик Хачатрян Мнацаканович, профессор кафедры армянского языка и методики его преподавания Армянского государственного педагогического университета имени Х. Абовяна, награжден медалью Мовсеса Хоренаци», – говорится в указе Ваагна Хачатуряна.
«Конечно, они могут сказать, что он – профессор с сорокалетним стажем, и прочее, и прочее, но, возможно, есть люди, которые увидят связь с заключением, угодным представителям “Гражданского договора”. Я не представляю, как он написал это заключение, но то, что следственный орган был крайне заинтересован, чтобы в нем оказалось выражение “национальная вражда”, и это факт. К этому прибавляется тот факт, что один из свидетелей ещё в апреле (он даже не написал показания, для него их написали, а он всего лишь подписался). Сопоставив эти факты, можно сделать определенные выводы», – отметил Рубен Меликян.