Արցախցի անչափահասի կալանավորումը զուտ վախի մթնոլորտ ստեղծելու համար էր. Փաստաբան
Սեպտեմբերին Երևանի կենտրոնում բողոքի ակցիաներին մասնակցած արցախցի անչափահաս Սամվել Միրզոյանը, որն օրեր առաջ դատավոր Վահե Միսակյանի որոշմամբ կալանավորվեց, միակողմանի ծնողազուրկ է, բազմազավակ ընտանիքի յոթ երեխաներից մեկն է։ Նրա մայրը երկրորդ կարգի հաշմանդամություն ունի։ Առողջական խնդիրներ ունեն նաև Սամվելն ու նրա քույրը։
Սամվել Միրզոյանի պաշտպանությունը ստանձնած Աբգար Պողոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց՝ կալանավորման որոշումը ոչ իրավաչափ է, այն բողոքարկել են վերաքննիչ դատարան, դեռ որևէ արձագանք չեն ստացել։ Նիստ չի լինելու, գրավոր ընթացակարգով է քննվելու, բայց դեռ չգիտեն՝ ում է մակագրվել։
«Կալանավորումը զուտ ավելի շատ վախի մթնոլորտ ստեղծելու համար էր, որպես կալանքի հիմք՝ ողջամիտ չի էն մտավախությունը, որ անչափահասը որևէ կերպ կարող է ազդել այս վարույթի վրա։ Բնականաբար, մենք իրավաչափ չենք համարում, իրավական մեխանիզմներով հատուկ վերանյաման բողոք ենք ներկայացրել։ Սակայն արդարադատությունից կոնկրետ վարույթով պայմանավորված՝ ակնկալիքներ չունենք»,-ասաց փաստաբանը։
Նա մանրամասնում է, մի դեպքում քննչական կոմիտեն կալանքի միջոնորդությունը հիմնավորում է, որ ապացույցների ձեռքբերման գործում մեծածավալ աշխատանքներ կան, անչափահասը կարող է դրան խոչընդոտի։
«Այդ տեսակետը պաշտպանում է  դատարանը։ Անչափահասը կալանավորվում է ու ընդամենը մի քանի օր հետո հայտարարվում է նախաքննության ավարտ։ Հիմա լավ, մենք չենք, դուք եք, ի՞նչ մտածենք։ Պարզ է, որ դա բերվում էր կալանքը ստանալու համար։ Չի կարող մի վարույթով բազմածավալ գործողությունների դեպքում, մի քանի օր հետո նախաքննության ավարտի մասին հայտարարել»,-ասաց Պողոսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Քննչական կոմիտեն հայտարարեց՝ սեպտեմբերին Երևանում տեղի ունեցած զանգվածային հավաքներին առնչվող վարույթներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 60 անձի նկատմամբ, 5 վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է։
Քրեական հետապնդում է հարուցվել ընդհանուր 60 անձի նկատմամբ, որոնցից՝ 4-ը՝ անչափահաս, 2-ը՝ կին։  Մեղադրյալներից 42-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։ Հետագայում 14 անձի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել է անազատության հետ չկապված այլ խափանման միջոցներով։

Адвокат: Арест несовершеннолетнего арцахца был призван лишь создать атмосферу страха
Участвовавший в акциях протеста в Ереване в сентябре с.г. несовершеннолетний Самвел Мирзоян из Арцаха, в отношении которого суд под председательством судьи Ваге Мисакяна избрал меру пресечения в виде ареста, является одним из семи детей многодетной семьи. У его мамы инвалидность второй степени. У Самвела и его сестры также проблемы со здоровьем.
Адвокат Самвела Мирзояна – Абгар Погосян – в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что решение об аресте является неправомерным, оно обжаловано в Апелляционном суде, однако, пока ответа из суда не поступило. Заседания не будет, вопрос будет рассмотрен в письменном порядке, до сих пор не известно имя судьи, на имя которого завизировано рассмотрение вопроса.
«Арест был призван лишь создать атмосферу страха, в качестве основания для ареста приведено опасение, что несовершеннолетний может каким-либо образом повлиять на этот процесс. Естественно, мы не считаем правомерным решение, представили жалобу по пересмотру», – отметил адвокат.
Он пояснил, что Следственный комитет РА обосновал ходатайство об аресте тем, что в связи с масштабными работами по сбору доказательств несовершеннолетний может препятствовать их проведению.
«Суд поддерживает данную точку зрения. Несовершеннолетнего арестовали и всего через несколько дней стало известно о завершении предварительного следствия. Так что же нам остается думать? Очевидно, что это было сделано для применения ареста», – добавил Погосян.
Напомним, накануне, 3 ноября, Следственный комитет РА сообщил, что в отношении 60 лиц было возбуждено уголовное преследование по производствам, связанным с массовыми митингами в Ереване в сентябре с.г., предварительное следствие по 5 из производств завершено.
Уголовное преследование возбуждено в целом в отношении 60 лиц, 4 из которых – несовершеннолетние, 2 – женщины. В отношении 42 лиц в качестве меры пресечения избран арест.