Արցախից բռնի տեղահանված 100-ից ավելի հիվանդ գտնվում է բժշկական կենտրոններում
Արցախից բռնի տեղահանված 100-ից ավելի պացիենտ դեռևս գտնվում է ժշկական կենտրոններում։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ հիվանդներից 10-ի վիճակը ծանր է։
Նրա խոսքով՝ Ստեփանակարետում պայթյունի հետևանքով այրվածքներ ստացածների  վերականգնողական բուժօգնությունը բավական երկար է տևելու։ «Ինչքան ու ինչ ծավալով անհրաժեշտ լինի, նրանց բուժօգնությունը կտրամադրվի։ Արտերկրում էլ ունենք 19 բուժվող պացիենտներ, նրանց վիճակում կա դրական դինամիկա։ Երբ կավարտվի այնտեղ բուժվելու անհրաժեշտ ժամանակահատվածը, նրանք կտեղափոխվեն Երևան և հաջորդիվ կշարունակեն  մեր բուժկենտրոններում վերականգնողական բուժօգնությունը»,- ընդգծեց նախարարը։
Հարցին, թե արցախցիներից բուժօգնության համար գումար ն պահանջում, ինչով է դա պայմանավորված, Անահիտ Ավանեսյանը նշեց՝ շատ կարևոր են ճիշտ ձևակերպել այն  երաշխիքները, որոնք տրվում են։
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար Հայաստանում գործում է պետպատվերի գոյություն ունեցող ամենալայն փաթեթը։ Սա նշանակում է, որ ամբուլատոր օղակում ամբողջ ծավալով և նաև հիվանդանոցային բժշկական ծառայությունները նրանց անվճար տրամադրվում են՝ ըստ պետական պատվերի գործող մեր ծրագրերի։ Անձը պետք է գրանցվի մեր պոլիկլինիկաներում, ստանա անհրաժեշտ ծառայությունները, բայց եթե ունի վիրահատության կամ հիվանդանոցային բուժօգնության կարիք, ուղեգրի պարագայում դա կստանա նաև այնտեղից»,- ընդգծեց Անահիտ Ավանեսյանը։

Состояние 10 из перевезенных в Армению из Арцаха пациентов остается тяжелым
Число пациентов, пострадавших в результате боевых действий и взрыва на складе топлива в Республике Арцах и проходящих лечение в различных медицинских центрах Армении, превышает 100. Такие данные на брифинге привела министр здравоохранения Анаит Аванесян, добавив, что состояние 10 из пациентов – тяжелое.
По ее словам, реабилитационное лечение получивших ожоги в результате взрыва в Степанакаре займет достаточно длительное время.
«Медицинская помощь им будет оказываться в том объеме и столько времени, сколько понадобится. У нас 19 пациентов получают лечение за границей, в состоянии их здоровья наблюдается положительная динамика. Когда там закончится необходимый период лечения, они будут переведены в Ереван и продолжат реабилитационное лечение в наших медицинских центрах», – подчеркнула министр.
«Для наших соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, действует самый обширный в Армении пакет в рамках госзаказа», – отметила она.