Իմ՝ ոչ իրավաբանի կարծիքով, այստեղ գործ չկա, պետք էր կարճվեր. Ադիբեկյան
«Ինձ թվում էր՝ գործը պետք է կարճվեր, որովհետև իմ՝ ոչ իրավաբանի կարծիքով, այստեղ գործ չկա, այնուամենայնիվ, դատարանը հստակ որոշում ընդունեց, որին մենք ստիպված ենք ենթարկվել»,- Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Աջափնյակ նստավայրում դատական նիստից հետո լրագրողներին ասաց Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Արմինե Ադիբեկյանը, ում մեղադրանքի փաստական հիմքը 2022թ. սեպտեմբերին կատարված ֆեյսբուքյան գրառումն է. «Եթե Փաշինյանը չդիմի Հիտլերի վերջին քայլին, ապա նրան սպասում է Գեբելսի ճակատագիրը»։
Խոսելով «Մենք ու մունք» նախաձեռնության մասին, որն աջակցություն է  ցուցաբերում Արցախից բռնի տեղահանվածներին, նա ասաց, որ արդյունքների մասին վաղ է խոսել, վերջնահաշվարկը կատարված չէ. «Այս պահին մենք 10 հազարից ավելի անձի ենք սպասարկել։
Նախաձեռնությունը ստեղծվել էր 2020 թվականին, երբ տեղահանված կանայք ու երեխաներ էին եկել Երևան, նրանց էինք օգնում, 2023-ին վերսկսվեց արդեն փորձ հավաքած նախաձեռնությունը։ Հավաքվել են մարդիկ, որոնք իրենց անձնական ռեսուրսներով, մերձավոր շրջապատի հնարավորություններն օգտագործելով՝ կազմակերպեցին այս նախաձեռնության անխափան աշխատանքը։ Մինչ օրս շարունակում ենք այդ գործունեությունը։ Բայց ինչպես բոլոր ռեսուրսները, մեր ռեսուրսներն էլ սպառվում են, նոյեմբերի 15-ից ծրագիրը փակելու ենք»։

Адибекян: Хоть я и не юрист, мне кажется, что дело должно быть прекращено
«Мне казалось, что дело должно быть прекращено, поскольку, хоть я и не юрист, здесь отсутствует дело, тем не менее, суд вынес четкое решение, которому мы должны подчиниться», – заявила в суде общей юрисдикции первой инстанции города Ереван (резиденция в Ачапняке) эксперт по вопросам Азербайджана Армине Адибекян.
Фактологическая основа предъявленного Адибекян обвинения– сделанная ею в соцсети Facebook в сентябре 2022 года публикация: «Если Пашинян не прибегнет к последнему шагу Гитлера, то его ждет судьба Геббельса».
Обратившись к благотворительной инициативе «Менк и мунк», которая оказывает поддержку вынужденным переселенцам из Арцаха, она отметила, что пока рано говорить о результатах, пока не проведены окончательные расчеты: «На данный момент мы помогли свыше 10 тысячам людей».
Инициатива была создана в 2020 году, когда вынужденные переселенки и дети переехали в Ереван, тогда помощь предоставлялась им.
«После 2023 года инициатива вновь возобновила работу. Там собрались люди, которые на собственные ресурсы, с использованием средств близкого окружения, организовали бесперебойную работу данной инициативы. До сих пор мы продолжаем эту деятельность. Но, как и все ресурсы, наши ресурсы также на исходе, и мы закроем данную программу с 15 ноября», – добавила А. Адибекян.