Շվարած միտք ունեմ. Քաղաքացիները՝ սեռով պայմանավորված աբորտների մասին
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն Ազգային ժողովում հայտարարեց՝ ի տարբերություն 2021 թվականի տվյալների, այժմ սեռով պայմանավորված աբորտների մասով հետընթաց է նկատվել։
Panorama.am-ը հարցման միջոցով քաղաքացիներից հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս են գնահատում սեռով պայմանավորված աբորտները
«Իհարկե դեմ եմ. ցանկացած երեխա երեխա է, ես երեք աղջիկ ունեմ և այնքան հոյակապ է, ես երջանիկ մայր եմ։ Երեխան պետք է նորմալ, դաստիարակված մեծանա. սեռով չէ պայմանավորված երեխայի տեսակը»,-ասաց քաղաքացիներից մեկը։
«Ինձ թվում է՝ ամեն մեկն ինքը պետք է որոշի. Իհարկե ցանկալի չէ, բայց կյանքը բարդ է։ Իսկ սեռով պայմանավորվածին կատեգորիկ դեմ եմ»,-ասաց մեկ այլ քաղաքացի։
Հարցվողների մեծամասնությունը բացասաբար գնահատեց երևույթը.
«Վատ, շատ վատ»։
«Բացասական. երեխան երեխա է, պետք է չընդհատվի, ինձ թվում է՝ հանցագործություն է»։
«Բացասական, որովհետև մարդ է»,-նշեցին նրանք։
Հարցման մասնակից մի կին էլ ասաց, որ միանշանակ չի կարող պատասխանել այդ հարցին.
«Տարբեր մտքեր ունեմ, եթե այդպես լինի, կարող է չկարողանան այդ երեխային նորմալ պահել և նա դժբախտ լինի, շատ վերապահ եմ այդ հարցով»։
«Լավ կլիներ, որ չլիներ, բայց եթե ինչ-որ անխուսափելի, ծանր հանգամանքով լինի, ամեն մարդ ինքն է որոշում»։

Что думают граждане о селективных абортах в Армении? Опрос
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в Национальном Собрании Армении заявила, что в отличие от данных 2021 года, сейчас зафиксирован регресс по части селективных абортов.
Корреспондент Panorama.am провел небольшой опрос среди жителей столицы, в частности, узнав их мнение о селективных абортах.
«Конечно, выступаю против. Каждый ребенок ценен, у меня три дочери, и я так счастлива, счастливая мать. Ребенок должен воспитываться в нормальной среде, быть воспитанным», – отметила одна из участниц опроса.
«Мне кажется, каждый вправе сам решать. Конечно, нежелательно, но жизнь трудная штука. Но я лично выступаю против селективных абортов», – отметил другой гражданин.
Большинство респондентов негативно оценили данное явление.
Отметим, что одна из участниц опроса сказала, что не может однозначно ответить:
«У меня разные мысли на этот счет, если будущие родители не смогут содержать ребенка в нормальных условиях, и он будет несчастлив… одним словом, отношусь к данному вопросу с оговорками».