Նեթանյահուն հայտարարել է՝ Գազայում հրադադար չի լինի
Հրադադարը չի նպաստում հակամարտության կարգավորմանը, քանի որ պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման դեմ գործում է միայն ռազմական ճնշումը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է ABC հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Գազայում հրադադար չի լինի առանց մեր պատանդների ազատ արձակման։ Ինչ վերաբերում է կարճ տակտիկական դադարներին, մեկ ժամ այստեղ, մեկ ժամ այնտեղ, կարծում եմ, դրանք մենք նախկինում ունեցել ենք, որպեսզի հումանիտար բեռները ներս թողնենք կամ առանձին պատանդներին թույլ տանք դուրս գալ։ Բայց ես չեմ կարծում, որ ընդհանուր հրադադար կլինի», -ասել է Նեթանյահուն։
Նրա խոսքով ՝ դա կխանգարի Իսրայելի ռազմական ջանքերին։
«Գազայում հրադադարը կխոչընդոտի նաև պատանդներին ազատ արձակելու իսրայելական կողմի ջանքերին, քանի որ միակ բանը, որ աշխատում է այդ հանցագործների հետ ՀԱՄԱՍ-ում, ռազմական ճնշումն է, որը գործադրում է Իսրայելը»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Իսրայելի վարչապետը քննարկել են «մարտավարական դադարների» հարցը»։

Премьер Израиля Нетаньяху: Прекращения огня в Газе не будет
Прекращение огня не способствует разрешению конфликта, поскольку против палестинского радикального движения ХАМАС работает только военное давление. Об этом премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил в интервью телекомпании ABC, которое вышло в эфир в понедельник.
«Прекращения огня в Газе не будет без освобождения наших заложников. Что же касается коротких тактических пауз, на час здесь, на час там, полагаю, они были у нас ранее <...>, чтобы впустить гуманитарные грузы или позволить выйти отдельным заложникам. Но я не думаю, что будет общее прекращение огня», – цитирует его ТАСС.
«Думаю, это помешает военным усилиям. Это помешает нашим усилиям по освобождению заложников, потому что единственное, что работает с этими преступниками в ХАМАС, - это военное давление, которое мы оказываем», – добавил он.