Ադրբեջանը մեղավոր է Արցախի նախկին պաշտոնյաներին կալանավորելու մեջ. Փարիզի քաղաքապետ
«Հայաստանում ողբերգությունը շարունակվում է։ Ադրբեջանը մեղավոր է Արցախի նախկին պաշտոնյաներին կամայականորեն կալանավորելու և այս տարածքում հայկական ժառանգությունը ոչնչացնելու մեջ»,- X սոցիալական ցանցում (նախկին Twitter) գրում է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։
Նա հայտնում է, որ երեկ քննարկում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետ։
«Երեկ ես կարողացա դա քննարկել Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ և Լաչինի միջանցքի շրջափակման ժամանակ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանության գործընթացի վերաբերյալ զեկույցի հեղինակ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հետ:
Մեր մտքերը զոհերի, նրանց ընտանիքների, 100 հազար փախստականների և քաղբանտարկյալների հետ են, որոնք Ադրբեջանում են։ Դեկտեմբերի 10-ին ՝ Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ, արցախահայության ներկայացուցիչներին կհանձնեմ Փարիզի պատվավոր քաղաքացիություն:
Փարիզը պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ գերիներին»,- նշված է գրառման մեջ։

Анн Идальго: Париж требует немедленного освобождения всех удерживаемых Азербайджаном армянских заключенных
В Армении продолжает разворачиваться трагедия. Азербайджан виновен в произвольном задержании бывших должностных лиц Арцаха и уничтожении армянского наследия на этой территории, пишет в соцсети X (бывшей Twitter) мэр Парижа Анн Идальго.
«Накануне мне удалось обсудить это с Луисом Морено Окампо – бывшим прокурором Международного уголовного суда и автором поучительного доклада о процессе геноцида, осуществленном Азербайджаном во время блокады Лачинского коридора.
Наши мысли с жертвами, их семьями, 100 тысячами беженцев и политическими узниками, удерживаемыми Азербайджаном. 10 декабря, по случаю Международного дня прав человека, я вручу представителям армян Арцаха почетное гражданство Парижа.
Париж требует немедленного освобождения всех удерживаемых Азербайджаном армянских заключенных», – указала она.