Համբուրգի օպերայի բեմում փայլել է Հասմիկ Գրիգորյանը՝ մարմնավորելով Սալոմեի կերպարը
Հոկտեմբերի 29-ին Համբուրգի պետական օպերայում կայացել է Դմիտրի Չերնյակովի բեմադրած Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի պրեմիերան։
oteatre.info-ն գրում է, որ գլխավոր դերում հանդես է եկել  Հասմիկ Գրիգորյանը, ում համար Շտրաուսի «Սալոմեն» հայտնի օպերա է։ Զալցբուրգի փառատոնում Ռոմեո Կաստելուչիի բեմադրության մեջ խաղացած Սալոմեն օպերային երգչուհուն համաշխարհային հռչակ է բերել, իսկ ավելի ուշ Գրիգորյանը նույն հերոսուհուն մարմնավորել է Մեծ թատրոնի բեմում Կլաուս Գուտի բեմադրությունում։
Պրեմիերայից հետո մասնագետները, լրատվամիջոցներն անդրադարձել են օպերային՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հենց Սալոմեի դերակատար Հասմիկ Գրիգորյանին՝ նշելով, որ նա փայլել է բեմում։
«Չնայած Գրիգորյանը բեմում գերազացում էր բոլորին, բայց դերասանական կազմը միատեսակ ուժեղ է», - գրում է Financial Times-ը։
«Սալոմեն» Շտրաուսի առաջին և ամենահայտնի օպերաներից է։ Այն հիմնված է Օսկար Ուայլդի համանուն պիեսի վրա, որի տեքստն այստեղ հնչում է գրեթե ամբողջությամբ։ Շտրաուսի էքսպրեսիոնիստական ստեղծագործության պրեմիերան տեղի ունեցավ 1905 թվականի դեկտեմբերին Դրեզդենում։

The Hamburg State Opera (Staatsoper Hamburg) hosted the premiere of Dmitri Tcherniakov’s new production of Richard Strauss’s Salome on October 29.
Lithuanian-Armenian soprano Asmik Grigorian shined in the title role of Salome in the performance, according to many reviews of the production.
“Ever since her explosive debut in the role five years ago in Salzburg, Asmik Grigorian has claimed her place as her own,” FT reported. “She is wounded and furious, alone and full of longing; she hurls plates and glasses against the wall; she is a time bomb. She sings with every fibre of her being, pushes herself to her outer limits — which have grown in expressive scope and substance over the past half-decade.”
“Though Grigorian eclipses everyone onstage, the cast is uniformly strong,” it added.
Strauss based his opera on the one-act play written by Oscar Wilde in 1884. Salome debuted in early December 1905 in Dresden, Germany.