Հակահшրձակման դրվագով Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցվել է․ փաստաբան
2020թ․ հոկտեմբերի 7-ին իրականացված հակահարձակման դրվագով հանրային քրեական հետապնդումը ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ ․Հարությունյանի նկատմամբ դադարեցվել է արդարացնող հիմքով։ Այս մասին հայտնում է Ջալալ Հարությունյանի փաստաբան Արսեն Սարդարյանը:
«Շուրջ 306 էջանոց Ռազմագիտական հանձնաժողովային փորձագիտական եզրակացությամբ թվով 11 փորձառու ռազմագետների կողմից միակարծիք փաստվեց, որ Ջ․Հարությունյանի գործողություններում հակահարվածի դրվագով հանցակազմ չկա, վերջինս հակահարձակման ժամանակ գործել է բարեխիղճ, զգոն և գրագետ։
Ցավոք, չնայած այն հանգամանքին, որ նույն վերոգրյալ փորձագիտական եզրակացության բովանդակությունից ակնհայտ է, որ 2020թ․ հոկտեմբերի 12-ի Ցորի զորամասի Դ-20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման հետևանքով ունեցած կորուստների մասով Ջ․Հարությունյանի մեղքը առերևույթ բացակայում է, և որ դրա պատասխանատվությունը ամբողջությամբ Դ-20 դիվիզիոնի հրամանատարության վրա է, սակայն այս մասով հանրային քրեական հետապնդումը չի դադարեցվել, ինչը խիստ մտահոգիչ է։
Մոտակա օրերս վերոգրյալ հանգամանքների մանրամասները կներկայացնեմ ասուլիսում, որի ժամանակ կպատասխանեմ հետաքրքրված լրագրողների հարցերին։

Адвокат: Прекращено уголовное преследование Джалала Арутюняна по эпизоду с контрнаступлением
Публичное уголовное преследование бывшего командующего Армии обороны Джалала Арутюняна по эпизоду с контрнаступлением, предпринятым 7 октября 2020 года, прекращено на основании оправдания. Об этом сообщает адвокат Дж. Арутюняна – Арсен Сардарян.
«Около 11 опытных военных экспертов по результатам 306-страничного экспертного заключения комиссии единодушно констатировали отсутствие состава преступления в действиях Дж. Арутюняна по эпизоду с контрнаступлением: последний в ходе контрнаступления действовал добросовестно, бдительно и грамотно.
К сожалению, несмотря на то обстоятельство, что из содержания вышеупомянутого экспертного заключения становится ясно, что Дж. Арутюнян не виноват в потерях, понесенных вследствие нападения противника на дивизион Д-20 воинской части "Цор" 12 октября 2020 года, и что вся ответственность за это лежит на командование дивизиона Д-20, однако уголовное дело по этой части не прекращено, что вызывает крайнюю озабоченность.
В ближайшие дни подробно представлю вышеуказанные обстоятельства на пресс-конференции, в ходе которой отвечу на интересующие журналистов вопросы.