Բաքվի կողմից գերեվարված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուսների մասին տեղեկություններ են փոխանցվել
Սեպտեմբերի 19-20-ի ռազմական գործողությունների հետևանքով Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 16 անձանց, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների, զինվորականների, քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ են փոխանցվել նրանց ընտանիքներին։ Panorama.am-ը տեղեկացավ Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի խոսնակ խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանից։
Նա նշեց, որ գերեվարված անձանց հարազատներին են տրամադրվել նրանց առողջական վիճակի, պահման պայմանների մասին տվյալներ, նրանց լուսանկարները։
Հ. Սամվելյանն ասաց, որ այժմ առարկությունների փուլն է. «Եթե հայկական կողմը գերիների վերաբերյալ ստացված տվյաների հիման վրա մարդու իրավունքների խախտումներ արձանագրի, առարակությունները կներկայացնի միջազգային դատարանին»։
Այդ տվյալները Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչը ստացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջոցով։ Դատարանը Հայաստանի խնդրանքով դիմել էր Ադրբեջանին, Բաքուն էլ գերեվարված անձանց վերաբերյալ տվյալները փոխանցել էր ՄԻԵԴ-ին։

Армянской стороне переданы данные о плененных Баку представителях военно-политического руководства Арцаха и других
17:54 08/11/2023
О взятых в плен Азербайджаном в результате военной агрессии 19-20 сентября 16 лицах, в том числе военно-политическом руководстве, военных и мирных жителях Арцаха, их семьям были переданы сведения. Об этом Panorama.am сообщила пресс-секретарь представителя Армении по международным правовым вопросам Асмик Самвелян.
Как она пояснила, родным пленных были предоставлены данные о состоянии их здоровья, условиях содержания, а также их фотографии.
По словам Асмик Самвелян, сейчас – этап представления возражений. «Если армянская сторона на основании полученных о пленных данных зафиксирует нарушения прав человека, то представит свои возражения в международный суд», – указала она.
Эти данные представитель Армении по международным правовым вопросам получил через Европейский суд по правам человека. ЕСПЧ обратился к Азербайджану по просьбе Армении, а Баку передал данные о плененных лицах ЕСПЧ.