Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը. Թաթոյան
11:29 08/11/2023
«Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը, որով լեգիտիմացնելու նպատակ ունի իր հանցանքներն ու նվաստանցել հայ ժողովրդին»,- նշում է ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին Բավքի դատարանի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացի 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելուն։
Նրա խոսքով, ակնհայտ էր չէ՞, որ ադրբեջանական դատարանը 68- ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին չէր էլ արդարացնելու կամ ազատ չէր արձակելու:
«Պարզ էր չէ՞, որ այդ իբր դատական գործընթացը լինելու էր կեղծ ապացույցներով բեմադրություն և անարդարության մարմնավորում։ Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը, որով լեգիտիմացնելու նպատակ ունի իր հանցանքներն ու նվաստանցել հայ ժողովրդին:
15 տարի զրկել մարդուն ազատությունից, այն էլ խիստ պայմաններում պահել Բաքվի բանտում, չի տալիս որևէ երաշխիք, որ առողջական խնդիրներով տարեց արցախցին ի վիճակի կլինի դիմակայել ադրբեջանական թշնամանքի այդ մթնոլորտում:
Իսկ դեռ քանի՞ այդպիսի անմեղ քաղաքացի է ադրբեջանական թիրախում, դեռ որքա՞ն է տիրելու այս անպատժելիություն։  Հարցեր, որոնց լուծումները, թեև հրատապ են, բայց այս պահին, ցավոք, բացակայում են:
Մի բան հստակ է. քանի դեռ Հայաստանի գյուղերի և քաղաքների հարևանությամբ, ճանապարհներին կան ադրբեջանական զինված ծառայողներ, մեր քաղաքացիները շարունակելու ենք գտնվել վտանգի տակ: Իսկ ադրբեջանական կողմի հանցավոր արարքները շարունակվելու են, քանի դեռ այդ երկրի ֆաշիստական իշխանությունն գործում է պատասխանատվության բացակայության պայմաններում»,- գրում է Ա.Թաթոյանը։:

Арман Татоян: Вагиф Хачатрян стал очередной жертвой политических игр азербайджанских властей
«Азербайджанские власти сделали Вагифа Хачатряна очередной жертвой своих политических игр с целью узаконить свои преступления и унизить армянский народ», – отмечается в заявлении бывшего Защитника прав человека Армении Армана Татояна, который обратился к аресту 68-летнего Вагифа Хачатряна, похищенного на мосту Хакари Бакинским судом сроком на 15 лет.
По его словам, было же очевидно, что азербайджанский суд не оправдает 68-летнего Вагифа Хачатряна или не освободит его из зала суда.
«Ведь было же ясно, что этот мнимый судебный процесс происходил будет игрой с ложными доказательствами и воплощением несправедливости? Азербайджанские власти сделали Вагифа Хачатряна очередной жертвой своих политических игр с целью узаконить свои преступления и унизить армянский народ.
Лишить свободы сроком на 15 лет, тем более содержать его в строгих условиях в бакинской тюрьме, не дает никаких гарантий, что пожилой арцахец с проблемами со здоровьем будет в состоянии противостоять в атмосфере азербайджанской вражды.
И сколько еще таких ни в чем не повинных граждан подвергается нападкам со стороны Азербайджана, как долго будет сохраняться эта безнаказанность? Вопросы, решения которых, хоть и ясны, но на данный момент, к сожалению, отсутствуют.
Одно точно: пока на дорогах вблизи сел и городов Армении находятся вооруженные азербайджанские служащие, наши граждане будут продолжать находиться в опасности. И преступные действия азербайджанской стороны будут продолжаться до тех пор, пока фашистское правительство этой страны будет действовать без ответственности», – отметил А. Татоян.