Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը. Թաթոյան
11:29 08/11/2023
«Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը, որով լեգիտիմացնելու նպատակ ունի իր հանցանքներն ու նվաստանցել հայ ժողովրդին»,- նշում է ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով նախօրեին Բավքի դատարանի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացի 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելուն։
Նրա խոսքով, ակնհայտ էր չէ՞, որ ադրբեջանական դատարանը 68- ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին չէր էլ արդարացնելու կամ ազատ չէր արձակելու:
«Պարզ էր չէ՞, որ այդ իբր դատական գործընթացը լինելու էր կեղծ ապացույցներով բեմադրություն և անարդարության մարմնավորում։ Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը, որով լեգիտիմացնելու նպատակ ունի իր հանցանքներն ու նվաստանցել հայ ժողովրդին:
15 տարի զրկել մարդուն ազատությունից, այն էլ խիստ պայմաններում պահել Բաքվի բանտում, չի տալիս որևէ երաշխիք, որ առողջական խնդիրներով տարեց արցախցին ի վիճակի կլինի դիմակայել ադրբեջանական թշնամանքի այդ մթնոլորտում:
Իսկ դեռ քանի՞ այդպիսի անմեղ քաղաքացի է ադրբեջանական թիրախում, դեռ որքա՞ն է տիրելու այս անպատժելիություն։  Հարցեր, որոնց լուծումները, թեև հրատապ են, բայց այս պահին, ցավոք, բացակայում են:
Մի բան հստակ է. քանի դեռ Հայաստանի գյուղերի և քաղաքների հարևանությամբ, ճանապարհներին կան ադրբեջանական զինված ծառայողներ, մեր քաղաքացիները շարունակելու ենք գտնվել վտանգի տակ: Իսկ ադրբեջանական կողմի հանցավոր արարքները շարունակվելու են, քանի դեռ այդ երկրի ֆաշիստական իշխանությունն գործում է պատասխանատվության բացակայության պայմաններում»,- գրում է Ա.Թաթոյանը։:

Vagif Khachatryan, an elderly Artsakh man who was sentenced to 15 years in jail in Baku on Tuesday, fell victim to Azerbaijan’s political games, says Armenia’s former ombudsman Arman Tatoyan.
"Wasn't it obvious to all of us that the Azerbaijani court would not acquit or release 68-year-old Vagif Khachatryan?" he wrote on Facebook.
"It was clear, wasn't it, that the so-called judicial process was going to be a show with false evidence and an embodiment of injustice? The Azerbaijani authorities made Vagif Khachatryan another victim of their political games, with the aim of legitimizing their crimes and humiliating the Armenian people.
"Depriving a person of his liberty for 15 years, and keeping him in Baku prison under strict conditions, does not provide guarantees that an elderly citizen of Artsakh with health problems will be able to withstand the atmosphere of Azerbaijani hostility.
"And how many more such innocent citizens (almost everyone) are targeted by Azerbaijan, how long will this impunity prevail? Questions whose solutions, although urgent, but at the moment, unfortunately, there are none.
"One thing is clear: as long as there are armed Azerbaijani servicemen on the roads near the villages and towns of Armenia, our people will continue to be in danger. And the criminal acts of the Azerbaijani side will continue as long as the fascist authorities of that country act in the absence of responsibility," Tatoyan stressed.