Համբուրգի օպերայի բեմում փայլել է Հասմիկ Գրիգորյանը՝ մարմնավորելով Սալոմեի կերպարը
Հոկտեմբերի 29-ին Համբուրգի պետական օպերայում կայացել է Դմիտրի Չերնյակովի բեմադրած Ռիխարդ Շտրաուսի «Սալոմե» օպերայի պրեմիերան։
oteatre.info-ն գրում է, որ գլխավոր դերում հանդես է եկել  Հասմիկ Գրիգորյանը, ում համար Շտրաուսի «Սալոմեն» հայտնի օպերա է։ Զալցբուրգի փառատոնում Ռոմեո Կաստելուչիի բեմադրության մեջ խաղացած Սալոմեն օպերային երգչուհուն համաշխարհային հռչակ է բերել, իսկ ավելի ուշ Գրիգորյանը նույն հերոսուհուն մարմնավորել է Մեծ թատրոնի բեմում Կլաուս Գուտի բեմադրությունում։
Պրեմիերայից հետո մասնագետները, լրատվամիջոցներն անդրադարձել են օպերային՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հենց Սալոմեի դերակատար Հասմիկ Գրիգորյանին՝ նշելով, որ նա փայլել է բեմում։
«Չնայած Գրիգորյանը բեմում գերազացում էր բոլորին, բայց դերասանական կազմը միատեսակ ուժեղ է», - գրում է Financial Times-ը։
«Սալոմեն» Շտրաուսի առաջին և ամենահայտնի օպերաներից է։ Այն հիմնված է Օսկար Ուայլդի համանուն պիեսի վրա, որի տեքստն այստեղ հնչում է գրեթե ամբողջությամբ։ Շտրաուսի էքսպրեսիոնիստական ստեղծագործության պրեմիերան տեղի ունեցավ 1905 թվականի դեկտեմբերին Դրեզդենում։

Асмик Григорян блестяще выступила на сцене Гамбургской Оперы, исполнив роль Саломеи
Как пишет oteatre.info, 29 октября в Гамбургской государственной опере пройдёт премьера оперы Штрауса «Саломея» в постановке Дмитрия Чернякова.
Отмечается, что главную роль сыграла Асмик Григорян, для которой «Саломея» Штрауса — знаковая опера: мировую известность артистке принесла Саломея, сыгранная в спектакле Ромео Кастеллуччи на Зальцбургском фестивале, а позднее Григорян играла ту же героиню в постановке Клауса Гута на сцене Большого театра. Партнёрами актрисы в спектакле Чернякова будут Джон Дашак (Ирод), Виолета Урмана (Иродиада), Кайл Кетельсен (Иоканаан) и другие.
За неделю поступило множество восторженных рецензий на постановку, уделяя особое внимание исполнительнице роли Саломеи Асмик Григорян.
Financial Times обратилась к постановке, отметив: «Хотя Григорян затмевает всех на сцене, актерский состав одинаково силен».