Քոչվորների ու նրանց առաջնորդ ալիևի, նիկոլի ու նիկոլների տոնն է նոյեմբերի 9-ին. Մետաքսե Հակոբյան
«Քոչվորների ու նրանց առաջնորդ ալիևի, նիկոլի ու նիկոլների տոնն է նոյեմբերի 9-ին...այսօր նրանց հոգիների փառավորման օրն է...»,-գրում է Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հայոբյանը։
Նա նշում է. «Այսօր Հայ մայրերի մի մասը կգրկի որդու շիրմաքարը, մի մասը՝ շիրիմի չչորացած հողը, մյուսները կխեղդվեն ցավից, միգուցե երազում կհանդիպեն ու կխոստանան, որ մի օր կվերադառնան Արցախ, որտեղ որդին է՝ մայր հողի մասնիկը դարձած...
«Ողջերիս» մոտ չի ստացվելու ապրել...ապրելու համար պիտի ՎԵՐԱԴԱՌՆԱԼ...»։
Նա նաև տեսանյութ է հրապարակել՝ Արցախի ԱԺ իրենց խմբակցության աշխատասենյակը։
«Աստված իմ, ես էլ չգիտեմ երբևէ կլինե՞մ այստեղ, թե՞ ոչ։ Ախ, Աստված իմ»,- տեսանյութում ասում է Մ.Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ 2020թ․ այս օրը ավարտվեց Արցախյան երրորդ պատերազմը Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ստորագրած հայտարարությամբ։

Метаксе Акопян: 9 ноября – праздник кочевников и их вождя Алиева, Никола и николовцев
«9 ноября – праздник кочевников и их вождя Алиева, Никола и николовцев...сегодня день прославления их душ…» – написала на своей странице в соцсети Facebook депутат Национального собрания Арцаха от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян.
Она отмечает: «Сегодня, часть армянского общества будет обнимать могилы своих сыновей, другая –обнимет ещё не высохшую землю могилы, кто-то задохнется от боли, возможно, встретятся во сне и пообещают, что однажды вернутся в Арцах, где сыновья стали частичками родной земли…
У “живых” не получится жить… для жизни нужно вернуться…»
Она опубликовала видеозапись – из кабинета их фракции в НС Арцаха.
«Господи, не знаю, вернулись я сюда когда-нибудь…» – говорит Метаксе Акопян на видеозаписи.
Напомним, 9 ноября прошло ровно 3 года, после того, как президентом Азербайджана Алиевым, премьер-министром Армении Пашиняном и президентом Российской Федерации подписано заявление, в котором объявляется о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне карабахского конфликта с 00 часов 00 минут по московскому времени 10 ноября 2020 года.