Հոլիվուդյան դերասանները դադարեցրել են 118 օր տևած գործադուլը
Հոլիվուդյան դերասանները դադարեցրել են իրենց 118-օրյա գործադուլը՝ 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախնական համաձայնության գալուց հետո: «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ,  այս մասինհայտարարել է Հեռուստատեսության և ռադիոյի դերասանների ամերիկյան դաշնությունը (SAG-AFTRA)։
«Մենք ուրախ ենք և հպարտ ենք տեղեկացնել, որ այսօր մեր Հեռուստատեսության և թատրոնի բանակցային հանձնաժողովը միաձայն քվեարկեց Կինոֆիլմերի և հեռուստատեսության պրոդյուսերների դաշինքի (AMPTP) հետ նախնական համաձայնության գալու օգտին»,- ասված է հայտարարությունում։
Նշվում է, որ նոյեմբերի 9 -ից գործադուլը պաշտոնապես դադարեցվում է և փակվում են պիկետների անցկացման համար նախատեսված բոլոր վայրերը։
Ըստ աղբյուրի՝ համաձայնագրի շրջանակներում ֆեդերացիան կնքել է «արտասովոր մասշտաբի» գործարք, որը ներառում է նվազագույն վճարումների ավելացում և արհեստական ինտելեկտի (ԱԻ) սպառնալիքներից պաշտպանություն։
Հոլիվուդի դերասանների գործադուլը սկսվել է հուլիսի 14-ին՝ Կինոյի և հեռուստատեսության պրոդյուսերների դաշինքի (AMPTP) հետ աշխատանքային պայմանների բարելավման շուրջ անհաջող բանակցություններից հետո: Գործադուլին աջակցել են այնպիսի մեդիաընկերությունների դերասաններն ու աշխատակիցները, ինչպիսիք են Disney, Amazon, Fox, Sony, Netflix,Paramount, Universal, Warner Bros. և այլոց, ովքեր պահանջել են սոցիալական երաշխիքներ, նվազագույն աշխատավարձերի բարձրացում և իրավունքների պաշտպանություն:
Ցածր աշխատավարձերի պատճառով գործադուլ են արել նաև հոլիվուդյան սցենարիստները։ Bloomberg- ը այն անվանել է վերջին 15 տարվա ընթացքում ամենամեծը։ Այն ավարտվել է սեպտեմբերի 26-ին սցենարիստների նվազագույն աշխատավարձի աճի, տարբեր բոնուսների ներդրման և երկկողմանի համաձայնագրերով արհեստական ինտելեկտի օգտագործումը կարգավորելու մասին համաձայնագրով։

Гильдия киноактеров и федерации артистов телевидения и радио США (SAG-AFTRA) сообщила, что достигла предварительное соглашение с Альянсом продюсеров кино и телевидения (AMPTP), позволяющее ее членам с четверга, 9 ноября, прекратить забастовку, которая длилась 118 дней. Об этом пишет dw.
"В рамках договоренности на сумму более чем 1 млрд долларов мы заключили сделку экстраординарного масштаба", - указывается в сообщении, опубликованном на странице SAG-AFTRA в соцсети X (ранее - Twitter).
Соглашение предусматривает повышение минимальных выплат, меры защиты членов федерации от "угроз искусственного интеллекта" и впервые включает в себя "бонус за участие в потоковом вещании".
Профсоюз актеров, представляющий интересы примерно 160 тысяч человек, 14 июля начал забастовку, которая фактически остановила все производство в киноиндустрии США. Актеры требовали увеличения зарплат, компенсации переработок и ограничения использования искусственного интеллекта в кино.
Забастовки нанесли миллиардный ущерб киноиндустрии
Стачка актеров последовала за протестами Гильдии сценаристов США, начавшимися 2 мая. Сообщество, объединяющее более 11500 авторов, проводило массовую забастовку из-за несогласия с Альянсом продюсеров кино и телевидения в вопросе улучшения условий труда. 9 октября стороны пришли к соглашению, и протесты сценаристов завершились.
По данным газеты Financial Times, забастовки сценаристов и актеров в Голливуде в этом году уже нанесли индустрии ущерб более чем на 5 млрд долларов США (около 4,7 млрд евро). В частности, киностудия Warner Bros. была вынуждена перенести запланированный на ноябрь выпуск второй части фантастического блокбастера "Дюна" на март 2024 года. Кроме того, из-за стачек были перенесены церемонии вручения премий "Эмми" и "Оскар".
Ударили забастовки и по стриминговым сервисам. Так, Amazon решил отказаться от съемок второго сезона сериала "Периферийные устройства", а Apple TV+ закрыл проект сериала "Метрополис".