«Եղիշե Չարենց. Մատենագիտություն». Անփոխարինելի նվեր չարենցագետներին ու չարենցասերներին
Հայաստանի Ազգային գրադարանը նախաձեռնել է Եղիշե Չարենցի Մատենագիտության ստեղծման աշխատանքները երկու պրակով՝ Գրքեր և Հոդվածներ։ Այսօր արդեն կայացավ «Եղիշե Չարենց. Մատենագիտություն» Պրակ Ա-ի շնորհանդեսը։ Այն կազմվել է Ազգային գրադարանի մատենագիտության բաժնի աշխատակիցների կողմից տարիներ շարունակ և այսօր այդ աշխատանքի արդյունքը ներկայացված է գրքի տեքստով։  Գիրքը նվիրվում է  մեծ բանաստեղծի 125-ամյակին։
Հայաստանի Ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն ասաց, որ  մարդն ու գիրքն ունեն մեկ ընդհանրություն՝ մարդը լույս աշխարհ է գալիս, իսկ գիրքը լույս է տեսնում, երկուսն էլ լույս են բերում. «Մեր գրադարանի գերակա ուղղությունը մատենագիտությունն է: Չկա որևէ մի գիտություն, հետազոտություն, որը կարող է չսկսել ու չավարտել մատենագիտությամբ: 1937 թվականից Ազգային գրադարանը սկսել է իր հրատարակչական գործունեությունը»։
Նրա խոսքով, այս մատենագիտության հրատարակումը նախատեսվել էր դեռ Չարենցի 100-ամյակի, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չէր կայացել։
Հրատարակության պատասխանատու խմբագիր, Ազգային գրադարանի փոխտնօրեն Հայկանուշ Ղազարյանի խոսքով, 2021 թվականի հունիսից սկսել են աշխատել գրքի վրա, ավարտել են 2023 թվականի օգոստոսին: Մատենագիտության Ա պրակն ի մեջ ներառում է 1914 թվականից  մինչև 2022 թվականը հրատարակված գրքերը։ Այն ունի հետևյալ  կառուցվածքը՝ Չարենցի գրքերը, Չարենցի կազմած ու խմբագրած, թարգմանած գրքերը, Չարենցի մասին գրքերը, օժանդակ ցանկեր, լուսանկարներ:
Գրքի կազմի և կրկնակազմի ձևավորման համար օգտագործվել է  Եղիշե Չարենցի 1932 թվականի հրատարակությունը՝ Տաճատ Խաչվանքյանի ձևավորումը:
Հ.Ղազարյանի խոսքով, մեծ բանաստեղի ստեղծագործության և կենսագրության ուսումնասիրության համար ներկա մատենագիտությունը պարունակում է նյութեր, որոնք կարող են հետազոտողների համար հետաքրքրություն ներկայացել և դրվել գիտական շրջանառության մեջ։
Բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գրքի գլխավոր խմբագիր Դավիթ Գասպարյանն ասաց, որ ի մի է բերվել Չարենցի մատենագիտությունը։
«Այս գիրքն ընդամենը Չարենցի գրքերի մատենագիտությունն է, չարենցյան գրքերն են։ Սպասվում է  երկրորդ պրակը, որտեղ կլինեն հոդվածները։ Աշխատանքներ են տարվում այս ուղղությամբ։ Պետք է այնպես անել, որ ոչինչ դուրս չմնա, ինչպես արվեց պրակ Ա-ի դեպքում»,- ասաց նա։
Դ.Գասպարյանի խոսքով, Չարենցը միշտ եղել է, ապրել ժողովրդի կյանքում։
«Հատկապես անկախության շրջանում, երբ հնարավոր եղավ Չարենցին ամբողջապես ներկայացնել, մեր ժողովուրդը, որն, ըստ ամենայնի թումանյանականացված էր, սկսեց նաև չարենացականալ։ Չարենցն ապրում է  յուրաքանչյուրի մեջ։ Չարենցի ամփոփման ժամանակն է, ի մի բերենք ու գոնե այս սերունդը Չարենցի առջև պարտքով չմնա»,- ասաց գրականագետը՝ հավելելով, որ սա անփոխարինելի նվեր է չարենցագետներին ու չարենցասերներին։
Միջոցառումը ուղեկցվեց գրականության ցուցադրությամբ։ Ազգային գրադարանի հարուստ հավաքածուներից ներկայացված են Եղիշե Չարենցի կյանքի ընթացքում հրատարակված գրքերը, Չարենցի՝ Պետհրատում աշխատած տարիներին նրա խմբագրությամբ և նշավոր նկարիչ-ձևավորողների՝ Հակոբ Կոջոյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Միքայել Արուտչյանի, Տաճատ Խաչվանքյանի ձևավորմամբ գրքերը, Չարենցի 125-ամյակի առթիվ հրատարակված գրքեր և շատ այլ նյութեր։

«Егише Чаренц. Библиография». Незаменимый подарок для любителей и исследователей творчества Чаренца
Национальная библиотека Армении инициировала работу по созданию Библиографии Егише Чаренца двумя выпусками: Книги и Статьи. Сегодня уже состоялась презентация первого выпуска – «Егише Чаренц. Библиография». Она составлялась сотрудниками библиографического отдела Национальной библиотеки на протяжении многих лет и сегодня результат этой работы представлен в виде книги. Книга посвящается 125-летию со дня рождения великого поэта.
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян рассказала, что у человека и книги есть одна общая черта: человек появляется на свет, а книга видит свет, оба несут свет. «Приоритетным направлением нашей библиотеки является библиография. Нет науки, исследования, которые не начинались и не заканчивались бы библиографией. Национальная библиотека начала свою издательскую деятельность с 1937 года», – сказал она.
По ее словам, издание этой библиографии планировалось еще к 100-летию со дня рождения  Чаренца, но по каким-то причинам оно не состоялось.
Как отметила ответственный редактор издания, заместитель директора по науке Национальной библиотеки Армении Айкануш Казарян, работу над книгой они начали с июня 2021 года и завершили в августе 2023 года. Том А библиографии включает книги, изданные с 1914 по 2022 годы. Он имеет следующую структуру: книги Чаренца, книги, составленные и отредактированные, переведенные Чаренцем, книги о Чаренце, вспомогательные списки, фотографии.
Для оформления обложки и форзаца книги использовано издание Егише Чаренца 1932 года – в оформлении Тачата Хачванкяна.
По словам А.Казарян, данная библиография по изучению творчества и биографии великого поэта содержит материалы, которые могут заинтересовать исследователей.
Доктор филологических наук, профессор, главный редактор книги Давид Гаспарян сообщил, что была обобщена библиография Чаренца.
«Эта книга – всего лишь библиография книг Чаренца, это чаренцовские книги. Ожидается второй выпск, в котором будут статьи. Работа в этом направлении ведется. Необходимо сделать так, чтобы ничего не было упущено»,– сказал он.
По словам Д.Гаспаряна, Чаренц всегда был неотъемлемой частью жизни народа.
«Особенно в период независимости, когда появилась возможность представить Чаренца полностью. Наш народ, который, судя по всему, был туманянизированным, начал проникаться и произведениями Чаренца», – сказал литературовед, добавив, что это незаменимый подарок для любителей и исследователей творчества Чаренца.
Мероприятие сопровождалось выставкой литературы. Из богатых коллекций Национальной библиотеки представлены книги, изданные при жизни Егише Чаренца, книги под редакцией Чаренца в годы его работы в Госиздате и оформленные известными художниками-дизайнерами: Акопом Коджояном, Мартиросом Сарьяном, Микаелом Арутчяном, Тачатом Хачванкяном, книги, изданные к 125-летию Чаренца, и многие другие.