ՊԵԿ. Բագրատաշենի անցակետը գործում է որոշ ծանրաբեռնվածությամբ
Հայ-վրացական սահմանային անցակետերում շուրջ 600 բեռնատար տրանսպորտային միջոցի կուտակումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը: Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի բաժնից։
Բագրատաշենի անցակետը գործում է բնականոն հունով, սակայն որոշ ծանրաբեռնվածությամբ:
«Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ  հայկական կողմը մշտական կապի մեջ է վրաց գործընկերների հետ և նմանատիպ իրավիճակ ստեղծվելու դեպքում օպերատիվորեն արձագանքվում և կարգավորվում են առաջացող խնդիրները: Այս պահի դրությամբ վրացական կողմից անցակետում բեռնատարների կուտակումների վերաբերյալ որևէ ահազանգ հայկական կողմը չի ստացել:
Ավելին, Բագրատաշենի մաքսային անցակետում բեռնատար տրանսպորտային միջոցների օրական թողունակությունը գերազանցում է 300-ը, հետևաբար, նույն տրանսպորտային միջոցը չի կարող մի քանի օր շարունակ մնալ անցակետում և չհատել սահմանը»,-հայտնում են կոմիտեից։

КГД: Армянская сторона не получала никаких сведений о скоплении грузовых машин на КПП с грузинской стороны
11:43 10/11/2023
Муссируемые в СМИ сведения о скоплении около 600 грузовиков на армяно-грузинском КПП не соответствуют действительности. Об этом говорится в сообщении Комитета государственных доходов Армении.
«КПП "Баграташен" работает в штатном режиме, но с некоторой нагрузкой. Одновременно сообщаем, что армянская сторона находится на постоянной связи с грузинскими партнерами и в случае создания подобной ситуации возникшие проблемы оперативно решаются.
На данный момент армянская сторона не получала никаких сведений о скоплении грузовых машин на КПП с грузинской стороны.
Более того, ежедневная пропускная способность грузовых автомобилей на КПП "Баграташен" превышает 300 единиц, следовательно, одно и то же транспортное средство не может оставаться на КПП в течение нескольких дней и не пересечь границу», – говорится в сообщении.