Հունաստանն ու Կիպրոսը մերժել են կղզում երկու պետություն ստեղծելու գաղափարը
Հունաստանը և Կիպրոսի Հանրապետությունը մերժում են Կիպրոսի երկու պետությունների լուծման գաղափարը. Այս մասին Հունաստանի և Կիպրոսի Համագործակցության բարձրագույն խորհրդի 1-ին լիագումար նիստից հետո Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ համատեղ հայտարարությունների ժամանակ ասել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ գագաթնաժողովն ամրապնդեց երկու երկրների միջև անքակտելի կապերը՝ ամրապնդելով Հունաստանի և Կիպրոսի դերերը՝ որպես Արևելյան Միջերկրական ծովում անվտանգության հենասյուներ։ Միցոտակիսի խոսքով, «Կիպրոսի խնդրի լուծումը շարունակում է մնալ հստակ ազգային առաջնահերթություն»։
«Մեր նպատակն է վերսկսել բանակցությունները ՄԱԿ-ի շրջանակներում: Քանի դեռ առկա իրավիճակը պահպանվում է, լարվածությունը կշարունակի աճել: Ակնհայտ է, որ կղզում երկու պետությունների գոյության ճանաչման վերաբերյալ դիրքորոշումը լիովին անընդունելի է մեր համար, և մենք անհամբեր սպասում ենք ՄԱԿ-ի նոր ներկայացուցչի անհապաղ նշանակմանը, ով կուսումնասիրի բանակցությունների վերսկսման հեռանկարները»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Հունաստանը կշարունակի աջակցել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը խախտող գործողությունները կանխելու ջանքերին։
«ԵՄ-ն իր դերն ունի բանակցությունները վերսկսելու հարցում, որը հիմնված է հունիսի 30-ի Եվրոպական խորհրդի եզրակացությունների վրա: Մենք շարունակում ենք ձգտել ապահովելու, որ ԵՄ հաստատված կարգավորող դաշտը տարածվի և կիրառվի ողջ Կիպրոսում», -ասել է Միցոտակիսը:
Վարչապետը նաև նշել է, որ Հունաստանը կշարունակի ջանքերը բարելավելու հույն-թուրքական հարաբերությունները՝ հիմնված բարիդրացիության և միջազգային իրավունքի հարգման սկզբունքների վրա։

Греция и Кипр отвергли идею создания двух государств
Греция и Республика Кипр отвергают идею создания двух государств на Кипре. Об этом заявил премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис в ходе совместных заявлений с президентом Республики Кипр Никосом Христодулидисом после 1-го пленарного заседания Высшего совета сотрудничества Греции и Кипра. Информацию передает ТАСС.
Премьер-министр подчеркнул, что на этом саммите укрепились неразрывные связи между двумя странами, усилились роли Греции и Кипра как столпов безопасности в Восточном Средиземноморье.
По словам Мицотакиса, «решение кипрской проблемы продолжает оставаться ясным национальным приоритетом».
«Наша цель - возобновление переговоров в рамках ООН. Сколько длится существующее положение, столько будет расти напряженность. Ясно, что позиция в отношении [признания существования на острове] двух [раздельных] государств для нас совершенно неприемлема, и мы с нетерпением ожидаем немедленного назначения нового посланника ООН, который изучит перспективы возобновления переговоров», – подчеркнул премьер.
По его словам, Греция продолжит оказывать помощь в усилиях по недопущению действий, нарушающих резолюции Совета Безопасности ООН. «В возобновлении переговоров определенную роль должен сыграть и ЕС на основе выводов Европейского совета от 30 июня. Мы продолжаем стремиться к тому, чтобы наработанная нормативно-правовая база ЕС была распространена и действовала на всей территории Кипра», – сказал Мицотакис.