Ռուս ռեժիսորի սկանդալային հայտարարությունից հետո Հայաստանում նախատեսված փառատոնի անցկացումը չեղարկվել է
11:48 10/11/2023
Ռուս ռեժիսոր  Վիտալի Մանսկիի՝ ֆեյսբուքյան գրառումից հետո  Հայաստանում  նախատեսված «Արտդոկֆեստ» փառատոնի անցկացումը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում չեղարկվել է։
«Արտդոկֆեստ» փառատոնը, որի նախագահը  Վիտալի Մանսկին էր, նախատեսված էր անցկացնել նոյեմբերի 23-26-ը։
Վիտալի Մանսկին փառատոնի՝ պետական ինստիտուտում չեղարկման որոշումից հետո գրառում է  կատարել իր էջում՝ նշելով, որ իրեն զանգել են Երևանից իր ընկերներն ու հայտնել, որ գրառումը Հայաստանում շատերն այնպես չեն ընկալել։
«Ջնջեցի գրառումը։ Եվ փորձեմ հստակություն մտցնել։ Իսկապես, տպավորված բառը կարելի էր կարդալ որպես հավանություն։ Բայց դա նշանակում է, որ այն, ինչ տեսա Բաքվում, ուժեղ զգացմունքային տպավորություն թողեց ինձ վրա։ Իմ տեսածը  համոզում է, որ պատերազմը չի ավարտվել՝ չնայած Հաղթանակի օրերին։ Իսկ հարևանությամբ գտնվող Հայաստանի համար ապագան շարունակում է ողբերգական մնալ։ Ես նախատեսում եմ գալ Երևան և շարունակել այս դժվարին զրույցը դեմ առ դեմ մի աշխարհի մասին, որը դատապարտված է պատերազմի։
Ի դեպ, ցուցադրությունների ծրագրում ընդգրկված է Արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Նինայի երեխաները» ֆիլմը։ Հուսով եմ, որ այս ֆիլմի քննարկման ժամանակ մենք հնարավորություն կունենանք զրուցելու։
P.S. Բաքվում նկարահանումների վերաբերյալ. Սա դրվագ է հակապատերազմական մեծ ֆիլմի համար, որը նկարահանվում է աշխարհի տարբեր երկրներում։ Ադրբեջանի իշխանությունները մեզ չեն հրավիրել, ոչինչ չեն վճարել, և մենք զգալի դժվարությամբ նկարահանել ենք դա»,-նշել է նա։
Գրառման ներքո հայ օգտատերերից մեկը հիշեցրել է Բաքվի հաղթանակի մասին հայտարարությունը, ինչին ի պատասխան ռուս ռեժիսորը նշել է. «Ես հիմա էլ եմ պատրաստ դա ասել։ Նավթադոլարներով լցված և Թուրքիայի կողմից աջակցվող պետությունը, իհարկե, ռազմական առումով ավելի ուժեղ է, քան Հայաստանը, որին Ռուսաստանի Դաշնությունը, ըստ էության, միայնակ է թողել իր թշնամու հետ։ Թե՞ Հայաստանում ինչ-որ մեկն այլ կերպ է մտածում»։
Նշենք, որ «DokuBaku» փառատոնի շրջանակում  Art Doc Fest-ի տնօրենը երկու տարի առաջ այցելել է Ադրբեջան։  Մանսկին, որ հնարավորություն է ունեցել նկարահանել Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի սկիզբը, ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ չէր կասկածում  Ադրբեջանի հաղթանակին։
«Ես գիտեմ, որ բոլորը լցված են երջանկությամբ և հպարտությամբ, որ վերադարձել են ադրբեջանական հողերը։ Ադրբեջանն այնքան հզոր պետություն է, որ ես չէի կասկածում նրա հաղթանակի վրա։ Դա ակնհայտ է։ Ադրբեջանն ու Հայաստանն անհամեմատելի են»,-հայտարարել է նա։

После скандального заявления российского режиссера запланированный в Армении фестиваль был отменен
После сделанной российским режиссером Виталием Манским записи в соцсети Facebook о его поездке в Баку запланированный в Армении, в Ереванском государственном институте театра и кино, фестиваль «Артдокфест» был отменен.
Фестиваль «Артдокфест», президентом которого является Виталий Манский, должен был состояться 23-26 ноября.
В посте Манский рассказал о своей уже второй поездке в Баку на так называемый «день победы». «Первый настолько впечатлил, что теперь приехал снять празднества и вокруг них для нового фильма»,– написал Манский.
Позднее публикация была удалена, после решения об отмене фестиваля в Ереванском государственном институте театра и кино Виталий Манский на своей странице в соцсети Facebook написал новый пост с объяснением своих слов о поездке в Баку: «Сегодня позвонили друзья из Еревана, и сказали, что мой текст про поездку в Баку многими в Армении понят не так».
«Удалил пост, и попробую внести ясность. Действительно слово впечатлен, могло быть прочитано как одобрение. Но оно значит, что на меня увиденное в Баку произвело сильное эмоциональное впечатление. И увиденное убеждает что война не окончена, не смотря ни на какие Дни Победы. И для Армении, которая находится в таком соседстве, будущее не перестает быть трагичным. С любовью к всем вам и каждому из вас.  Планирую приехать в Ереван и глаза в глаза продолжить этот тяжелый разговор о мире, который обречен на войну.
Кстати, в программе показов есть фильм “Нинины дети” о войне в Арцахе. Надеюсь, что на обсуждении этого фильма у нас и будет возможность поговорить.
P.S. Что касается съемки в Баку. Это эпизод для большого антивоенного фильма, который снимается в разных странах мира. Азербайджанские власти нас не приглашали, ничего нам не оплачивали, да и снимали мы с немалыми сложностями», – отметил он (орфография и пунктуация автора сохранены. – Ред.).
В комментариях один из армянских пользователей напомнил режиссеру его слова о победе Баку, в ответ Виталий Манский написал: «Я и сейчас готов это сказать. Накаченное нефтедолларами и поддерживаемое Турцией государство, конечно, в военном плане сильнее Армении, по сути, оставленной РФ один на один со своим врагом. Или кто-то в Армении думает иначе?»
Отметим, что в рамках фестиваля DokuBaku основатель фестиваля «Artdocfest» Виталий Манский в 2021 году посетил Азербайджан. Манский, которому довелось заснять на камеру начало Первой Карабахской войны, в интервью азербайджанским СМИ заявил, что не сомневался в победе Азербайджана.
«Я знаю, что все исполнены счастьем и гордостью, что азербайджанские земли вернулись. Азербайджан настолько мощное государство, что я не сомневался в его победе. Это очевидно. Азербайджан и Армения несравнимы», – сказал он.