Նեթանյահու. Գազան պետք է ապառազմականացվի և վերակառուցվի
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ վերականգնված և ապառազմականացված Գազայի հատվածում արմատականների համար տեղ չպետք է լինի։
«Ինձ համար պարզ է, թե ինչպիսին պետք է լինի Գազայի ապագան։ Այս ճակատամարտի վերջում ՀԱՄԱՍ-ը կվերանա, մենք կոչնչացնենք ՀԱՄԱՍ-ին ոչ միայն հանուն մեզ, այլև հանուն քաղաքակրթության, հանուն պաղեստինցիների և իսրայելցիների։ Մենք ցանկանում ենք տեսնել Գազան ապառազմականացված, արմատական տարրերից մաքրված և վերակառուցված»,- «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա Fox News-ին տված հարցազրույցում:
Ինչպես նշել է Նեթանյահուն, Իսրայելը չի ձգտում ոչ գրավել, ոչ օկուպացնել Գազայի հատվածը, ոչ էլ կառավարել այն: Սակայն որոշ ժամանակ․ ըստ նրա, Իսրայելին անհրաժեշտ կլինեն «հուսալի ուժեր», որոնք անհրաժեշտության դեպքում կմտնեն Գազա և կկանխեն ՀԱՄԱՍ-ի վերածնունդը։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху 9 ноября выразил мнение, что в отстроенном заново и демилитаризованном секторе Газа не должно быть места радикалам, пишут Известия.
«Мне кажется понятным, как должно выглядеть будущее Газы. По окончании этой битвы (палестинское движение. — Ред.) ХАМАС исчезнет, мы уничтожим ХАМАС не только ради себя, но и ради цивилизации, ради палестинцев и израильтян. Мы хотим видеть Газу демилитаризованной, очищенной от радикально настроенных элементов и отстроенной заново», — сказал он в интервью телеканалу Fox News.
Как отметил Нетаньяху, Израиль не стремится ни захватить, ни оккупировать сектор Газа, ни управлять им. Однако некоторое время Израилю будут нужны «надежные силы», которые в случае необходимости войдут в Газу и предотвратят возрождение ХАМАС, указал он. Кроме того, Нетаньяху подчеркнул, что его ожидания связаны с «заново отстроенной Газой для жителей Газы».