Հայկ Մամիջանյան. Քննչական կոմիտեից ստացա հարցաքննության կանչվելու մասին ծանուցագիր
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանին կանչել են քննչական կոմիտե հարցաքննության՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում:
«Քիչ առաջ ՀՀ քննչական կոմիտեից ստացա հարցաքննության կանչվելու մասին ծանուցագիր` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի (Բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը) 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթով:
Վարույթի նախաձեռնման հիմքում դրվել է սույն թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ազգային Ժողովում իմ տված ճեպազրույցի և ելույթի ժամանակ արտահայտած խոսքերս»,- գրել է Մամիջանյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեբերի 12-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազույցում Հայկ Մամիջանյանն ասել էր, որ Արցախը պետք է դիմանա, ինչպես և անում է, մինչև Երևանը փոխի. «Այսինքն,  Արցախը դիմանա, մինչև Երևանը փոխի։ Երկու հայկական պետությունների գոյության այլ տարբերակ գոյություն չունի»։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարն ասել էր, որ Երևանը փոխվելու է մեր բոլորի, դրսում կանգնած քաղաքացիների, հայրենասերների քրտինքով, և եթե Փաշինյանն անմտություն անի՝ նաև արյամբ. «Ինչ -որ պարավոր ենք անել քաղաքական ուժեր, անում ենք, կանենք։ Մեր բանաձևը պարզ է՝ մենք մեր անելիքը կանենք, ուրախ կլինենք, վստահ ենք, որ մեր կողքին կկանգնեն մեր հայրենասեր քույրերն ու եղբայրները, այլընտրանք չկա»։
Լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք այս հայտարարությունը չի դիտարկվի որպես բռնության կոչ, Հայկ Մամիջանյանը կրկնեց․ «Եթե Փաշինյանն անմտություն անի և նորից, ինչպես անցած տարվա հունիսին, խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ կիրառի հատուկ միջոցներ, այսինքն, կրակ բացի, մեկնաբանությունները թողնում եմ ձեզ։ Բայց ես վստահ եմ, որ հայրենիքի գոյությունը, ապագան արժանի է ցանկացած զոհողության»։

Депутат Айк Мамиджанян: Мне пришла повестка о вызове на допрос из Следственного комитета РА
Руководителю фракции Национального Собрания Армении «Честь имею» Айку Мамиджаняну пришла повестка о вызове на допрос в Следственный комитет РА в рамках уголовного производства, инициированного по признакам ч. 1 ст. 330 УК РА.
«Немногим ранее получил оповещение из Следственного комитета РА по вызову на допрос в рамках уголовного производства по признакам ч. 1 ст. 330 УК РА (Публичные призывы к насилию»).
Возбуждение дела было основано на моих словах, высказанных во время брифинга и выступления в Национальном Собрании 12 сентября этого года», – отметил депутат.
Напомним, 12 сентября в беседе с журналистами в НС Айк Мамиджанян отметил, что Арцах должен выстоять, что и делает, пока Ереван изменится: «Иными словами, Арцах должен выстоять, пока Ереван изменится. Другого варианта по существованию двух армянских государства не существует».
Руководитель фракции «Честь имею» отметил, что Ереван изменится усилиями всех нас, проживающих за пределами страны граждан, соотечественников, и, если Пашинян сделает какую-то глупость, то также кровью. Мы сделаем то, что предстоит сделать».
На вопрос, не будет ли рассмотрено данное заявление как призыв к насилию, А. Мамиджанян повторил: «Если Пашинян снова сделает какую-то глупость, как в июне прошлого года, применит специальные меры против мирных протестующих, то есть откроет огонь, комментарии оставляю вам. Но я уверен, что существование и будущее Родины стоят любых жертв».