Վիտամին D-ի նոր օգտակար հատկություն է հայտնաբերվել
Հղիության ընթացքում վիտամին D-ի ընդունումը 50%-ով նվազեցնում է չծնված երեխայի մոտ ասթմայի հարաբերական ռիսկը: Հետազոտությունը հրապարակվել է Journal of Allergy and Clinical Immunology ամսագրում:
Վիտամին D-ն արտադրվում է մարդու օրգանիզմում, երբ ենթարկվում է արևի լույսի ազդեցությանը, և այն նաև առկա է շատ մթերքներում: Նոր աշխատության մեջ հետազոտողները վերլուծել են հրապարակումների տվյալները, որոնք գնահատում էին մանկական ասթմայի և վիտամին D-ի միջև կապը: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ հղիության ընթացքում վիտամին D-ի ավելի բարձր մակարդակները կարող են պաշտպանել ասթմայից: Այնուամենայնիվ, կլինիկական փորձարկումները, որոնցում կանանց նշանակվել են վիտամին D հավելումներ, ցույց են տվել հակասական արդյունքներ:
«Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ VDAART-ի ուսումնասիրությունը կապ չի գտել հղիության ընթացքում վիտամին D-ի ընդունման և ասթմայի ռիսկի միջև: Նոր աշխատության հեղինակները ենթադրել են, որ սկզբնական հետազոտության արդյունքները թերի էին, քանի որ գիտնականները հաշվի չեն առել կանանց վիտամին D-ի ելակետային մակարդակը հավելումներ ընդունելուց առաջ: Այս տվյալները հասանելի են եղել և օգտագործվել վերավերլուծության համար: Հաշվի առնելով վիտամին D-ի սկզբնական մակարդակը, ցույց է տրվել, որ դրա ընդունումը հղիության ընթացքում (10-ից 18 շաբաթական) 4400 IU չափաբաժինով 50%-ով նվազեցնում է երեխաների մոտ ասթմայի և շնչառության հարաբերական ռիսկը: Նույն տվյալները ստացվել են դիտողական հետազոտություններում։

Названо новое полезное свойство витамина D
Прием витамина D во время беременности снижает относительный риск астмы у будущего ребенка на 50%. Исследование опубликовано в Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Витамин D вырабатывается в организме человека под воздействием солнечного света, а также он содержится во многих продуктах питания. В новой работе ученые проанализировали данные публикаций, в которых оценивалась связь между детской астмой и витамином D. Наблюдательные исследования показывают, что более высокий уровень витамина D во время беременности может защитить от астмы. Однако клинические испытания, в которых женщинам назначили добавки с витамином D, показали противоречивые исследования.
Так, исследование VDAART не выявило связи между приемом витамина D во время беременности и риском астмы. Авторы новой работы предположили, что выводы оригинальной работе ошибочны, так как исследователи не учитывали исходный уровень витамина D у женщин до начала приема добавок. Эти данные были доступны, и их использовали для повторного анализа. Учет исходного уровня витамина D показал, что его прием во время беременности (на сроке от 10 до 18 недель) в дозе 4400 МЕ снижает относительный риск астмы и затрудненного дыхания у детей на 50%. Такие же данные были получены в наблюдательных исследованиях.
«Дефицит витамина D очень распространен, особенно у беременных женщин, которые не принимают добавки. Основываясь на наших выводах, мы бы рекомендовали всем беременным ежедневно принимать по меньшей мере 4400 МЕ витамина D3 на протяжении всей беременности с момента зачатия», — заключил первый автор исследования, заместитель директора отделения Ченнинга в Гарвардской медицинской школе (HMS) Скотт Т. Вайс.
Прием любых добавок и препаратов требует предварительной консультации с врачом, напоминает «Газета.Ru»