Մենք կշարունակենք օգնել արցախցի գրողներին. Միլիտոնյան
Արցախի Հանրապետության գրողների միության 40-ից ավել գրողներ, ովքեր նաև Հայաստանի գրողների միության անդամ են, բռնի տեղահանվել են և Հայաստանում են։ Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք աջակցել, օժանդակել և օժանդակելու են արցախցի գրողներին, շարունակելու են օգնել հրատարակման հարցերում:
«Մեր միության կլոր սրահը տրվելու է արցախցի գրողներին, որպեսզի կազմակերպեն հանդիումներ, նոր ծրագրեր քննարկումներ։ Մենք այդ հնարավորությունը ստեղծում ենք իրենց համար»,- ասաց Միլիտոնյանը։ Նրա խոսքով, նաև ՀԳՄ ստեղծագործական տներում  են առաջարկել հանգիստ անցկացնել։
Վերջերս Էդվարդ Միլիտոնյանի նախաձեռնությամբ լույս է տեսել «Երբ Արցախը պաշարված էր» գիրքը, որտեղ ընդգրկված են 20 արցախցի գրողների ստեղծագործություններ։  Ժողովածուում ամփոփված են 10 ամիս պաշարված Արցախի գրողների ստեղծագործությունները: Նախապես գիրքը պետք է լույս տեսներ «Պաշարված Արցախը» վերնագրով:
«Քանի որ արցախցի գրողներն արդեն Հայաստանում են,  «Պաշարված Արցախ» վերնագիրը փոխվեց և դարձավ «Երբ Արցախը պաշարված էր»,- ասաց Միլիտոնյանը:
Նա նշեց, որ իր նպատակ էր հրատարակել պաշարման ժամանակ արցախցի գրողների գրած գործերը, որոնք նաև պատմական փաստարկ են: Ժողովածուն բացվում է Վարդան Հակոբյանի ստեղծագործություններով, ով պաշարման ընթացքում Արցախի գրողների միության նախագահն էր, ցավոք, մահացել է։
Գիրքը թարգմանվելու է ռուսերեն, որպեսզի ստեղծագործությունները տպագրվեն նաև «Литературная Армения» ամսագրում:

Милитонян: Мы продолжим помогать писателям из Арцаха
Свыше 40 писателей Союза писателей Республики Арцах, которые являются также членами Союза писателей Армении, – вынужденные переселенцы из Арцаха, сейчас проживают в Армении.
Председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что они всегда помогали, помогают и продолжат помогать писателям из Арцаха, продолжат помогать в вопросах публикации.
«Круглый зал нашего союза будет предоставлен писателям Арцаха для организации встреч, обсуждения новых проектов. Мы создаем для них эту возможность», – отметил Милитонян.
По его словам, они предложили писателям провести отпуск в «Доме творчества писателей».
Недавно по инициативе Эдуарда Милитоняна вышла в свет книга «Когда был осажден Арцах», в которую вошли произведения 20 писателей Арцаха. В сборнике обобщены произведения писателей Арцаха, находившихся в блокаде в течение 10 месяцев. Ранее книгу предполагалось издать под названием «Осажденный Арцах».
«Поскольку писатели из Арцаха уже находятся в Армении, мы поменяли название книги», – пояснил Милитонян.
Он отметил, что его целью было опубликовать произведения, написанные арцахскими писателями во время блокады, которые также являются историческим аргументом. Коллекцию открывают произведения Вардана Акопяна, который во время блокады был председателем Союза писателей Арцаха, но, к сожалению, скончался.
Книга будет переведена на русский язык, а произведения также будут опубликованы в журнале «Литературная Армения».