ԵՄ ԱԳ նախարարները Բրյուսելում կքննարկեն Երևանի ու Բաքվի միջև բանակցությունները
ԵՄ երկրների արտաքին գործերի նախարարներն այսօր Բրյուսելում կայանալիք նիստում կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունները, Եվրամիության աջակցությունը Երևանին: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։
Դիվանագետն ասել է, որ Եվրամիությունը կարող է ընդլայնել իր դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում՝ ի պատասխան «Ադրբեջանի կողմից հանրապետության ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը սպառնալիքներին»։
Բացի այդ, ԵՄ ներկայացուցչի խոսքով, կազմակերպությունը քննարկում է, թե ինչպես աջակցել Հայաստանին իր կայունության ամրապնդման գործում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում։
ԵՄ ԱԳ նախարարները կքննարկեն Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը, Իսրայելի և պաղեստինյան «Համաս» շարժման միջև հակամարտությունը։

Главы МИД ЕС сегодня обсудят мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном
Конфликт между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС будет вновь в центре внимания на заседании министров иностранных дел 27 стран Евросоюза, которое пройдет в понедельник в Брюсселе. Как сообщил журналистам накануне высокопоставленный представитель ЕС, главы МИД оценят ситуацию на Ближнем Востоке и возможные действия Брюсселя в среднесрочной перспективе.
Как пишет ТАСС, другой главной темой заседания Совета ЕС станет конфликт в Украине и все связанные с ним вопросы, включая финансовую и военную помощь и гарантии безопасности для этой страны.
Что касается 12-го пакета санкций против России, то, по словам дипломата, нет уверенности, что он будет обсуждаться в понедельник, так как «пока остаются открытые вопросы по новым мерам и внутренние дискуссии продолжаются».
Министры также обсудят ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, в частности мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном, а также поддержку Евросоюзом Еревана.