Զինված ուժերում այս տարվա 10 ամիսներին մահացել է 74 զինծառայող, ավելացել է ինքնասպանությունների թիվը
Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է թաքցնել զինված ուժերում զոհերի, ինքնասպանությունների ու սպանությունների թիվը։
Այս տարվա հոկտեմբերի 30-ին Panorama.am-ը տեղեկատվություն ստանալու հարցում էր ուղարկել պաշտանության նախարարություն, որտեղ ներառված էին հետևյալ հարցերը.
1. 2023 թ. հունվար-հոկտեմբերի 30-ն ընկած հատվածում ՀՀ ԶՈՒ քանի՞ զինծառայող է մահացել։
2. 2022 թ. հունվար- հոկտեմբերի 30-ն ընկած հատվածում մահացած զինծառայողներից քանի՞սն են ժամկետային։
3. 2023 թ. հունվար- հոկտեմբերի 30-ն ընկած հատվածում մահացած զինծառայողներից քանի՞սն են զոհվել մարտական հերթապահություն իրականացնելիս, քանի՞սը՝ խաղաղ պայմաններում, ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով։
4. Մահացած զինծառայողներից քանի՞սն են ինքնասպանություն գործել։
5. 2023 թ. հունվար- հոկտեմբերի 30-ն ընկած հատվածում վարժական հավաքների քանի՞ մասնակից է մահացել։ Խնդրում եմ նշել նաև մահվան պատճառների վիճակագրությունը։
6. Ի՞նչ է անում ՊՆ-ն կանխելու զինծառայողների մահվան դեպքերը։
Երկու շաբաթ անց՝ նոյեմբերի 13-ին ՊՆ գլխավոր քարտուղար Հ. Բատիկյանի ստորագրությամբ խմբագրությունը ստանում է պատասխան, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«ՀՀ զինված ուժերում հրազենային վիրավորման հետևանքով զինծառայողների մահվան դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տարածել է պաշտոնական հաղորդագրություններ։
Արտակարգ դեպքերի, իրավախախտումների կանխարգելման նպատակով ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարության, զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարության, ինչպես նաև ռազմական ոստիկանության ղեկավարության կողմից ամենօրյա ռեժիմով իրականացվում են պրոֆիլակտիկ-կանխարգելիչ միջոցառումներ»։
Ըստ էության, ոչինչ չասող, ընդհանուր պատասխան, որը կարելի էր տալ մի քանի րոպեում, ոչ թե 14 օրում և կարող էր տալ ցանկացած գերատեսչություն ուղղված հարցերի վերաբերյալ։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՔԱՎ Վանաձորի գրասենյակի պաշտպանության և անվտանգության բնագավառի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության բաժնի համակարգող Նազելի Մովսեսյանը նշեց՝ նախարարությունը տարածում է հաղորդագրության մահվան այն դեպքերի վերաբերյալ, որոնք համարվում են ծառայության հետ կապված։
Գրասենյակը պետական մարմիններին՝ ՊՆ, Գլխավոր դատախազություն ուղղված հարցումների, ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումների արդյունքում ամփոփել է, որ այս տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում զինված ուժերում 74 զինծառայող է մահացել։
«Սեպտեմբերի դրությամբ պետական կառույցների ստացած պաշտոնական թվերի համաձայն, ԶՈւ-ում գրանցվել է մահվան 72 դեպք։ Եթե ներկայացնենք ըստ պատճառների, ապա մարտական պայմաններում՝ հրադադարի խախտման հետևանքով զոհվել է 19 զինծառայող, մահվան 55 դեպքերն արձանագրվել են ոչ մարտական պայմաններում»,-ասաց Ն. Մովսեսյանը։
Համեմատության համար գրասենյակից ներկայացրեցին, որ նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում արձանագրվել է մահվան 56 դեպք, որից 14-ը՝ մարտական պայմաններում, 42-ը՝ ոչ մարտական։
«Այսինքն, 2023 թվականին ոչ մարտական պայմաններում մահվան դեպքերի թիվն ավելացել է 31 տոկոսով։ Սա պայմանավորված է հունվարին Ազատ գյուղի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհով, որի հետևանքով մահացան 15 զինծառայողներ։ Սա ցույց է տալիս, որ մեծ խնդիր կա անվտանգության կանոնների պահպանության համապատասխան ենթակոռւցվածքների բացակայության հետ կապված»,-նշեց նա։
Պաշտպանության և անվտանգության բնագավառի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության բաժնի համակարգողը մտահոգիչ է համարում ինքնասպանության հետևանքով մահվան դեպքերը. «Այս տարվա ընթացքում արդեն իսկ ունենք ինը դեպք, որոնք որակվել են ինքնասպանություն, մինչդեռ 2022-ի ողջ ընթացքում գրանցվել էր վեց դեպք։ Սա շատ լուրջ խնդիր է,բանակում ոչ կանոնադրային հարաբերությունների հետևանք։ Նման գործերը պետք է համապատասխան քննության ենթարկվեն, մինչդեռ վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ դեպքերը շարունակվում են, թիվն ավելի մեծանում է, ցավոք սրտի»։
Այս տարվա առաջին տասն ամիսների ընթացքում ծառայակից ընկերոջ կողմից դիտավորյալ սպանության երեք դեպք է գրանցվել, 2022-ին ողջ տարվա ընթացքում է սպանության երեք դեպք գրանցվել։

За 10 месяцев текущего года в ВС Армении погибли 74 военнослужащих: увеличилось число самоубийств
Министерство обороны Армении продолжает скрывать число жертв, самоубийств и убийств в вооруженных силах.
30 октября с.г. корреспондент Panorama.am направил запрос в Минобороны, включающий следующие вопросы:
1. Сколько военнослужащих ВС РА погибли с января по 30 октября 2023 года?
2. Сколько военнослужащих, погибших в период с января по 30 октября, являются военнослужащими срочной службы?
3. Сколько военнослужащих, погибших в период с января по 30 октября 2023 года, погибли при несении боевого дежурства, а сколько погибли в мирных условиях, в результате неуставных отношений?
4. Сколько из погибших военнослужащих совершили самоубийство?
5. Сколько участников учебных сборов погибли в период с января по 30 октября 2023 года? Просим также указать статистику причин гибели.
6. Какие шаги предпринимает Минобороны для предотвращения случаев гибели военнослужащих?
Спустя две недели, 13 ноября, в редакцию Panorama.am поступил ответ на вышеуказанные вопросыза подписью Генерального секретаря Министерства обороны Г. Батикяна.
В ответе, в частности, указывается:
«Минобороны РА распространяет сообщения по фактам гибели военнослужащих в результате получения смертельного огнестрельного ранения в ВС РА.
В целях предотвращения чрезвычайных ситуаций и правонарушений руководство соответствующих структурных подразделений Генерального штаба ВС РА, командование воинских объединений и воинских частей, а также руководством военной полиции, проводит ряд профилактических-превентивных мер».
По сути, это общий ответ, который можно было дать за несколько минут, а не за 14 дней, и который может быть дан любым ведомством.
В беседе с корреспондентом Panorama.am координатор отдела гражданского контроля в сфере обороны и безопасности Ванадзорского офиса Хельсинской гражданской ассамблеи (ХГА) Назели Мовсесян отметила, что министерство распространяет сообщения по факту гибели военнослужащих, которые связаны с несением службы.
По результатам запросов в государственные органы – Минобороны, Генпрокуратуру и публикаций в СМИ ведомство констатировало, что за январь-октябрь текущего года в вооруженных силах погибли 74 военнослужащих.
«Согласно официальным данным из государственных структур, полученным по положению на сентябрь с.г., в ВС зафиксировано 72 случая гибели военнослужащих. Если указывать причины гибели, то вследствие нарушения режима прекращения огня погибли 19 военнослужащих, а 55 случаев гибели были зафиксированы в небоевых условиях», – отметила Н. Мовсесян.
Для сравнения из офиса сообщают, что в период с января по октябрь прошлого года зафиксировано 56 случаев смерти, 14 из которых – при боевых условиях, 42 – в мирное время.
«Иными словами, количество смертей в небоевых условиях в 2023 году выросло на 31%. Это обусловлено пожаром в селе Азат, который произошел в январе, вследствие которого погибли 15 военнослужащих», – отметила она.