ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախաձեռնություն չկա.Արման Եղոյան
«Այսօր աշխարհում իրավիճակն այնպես է, որ որևէ պետության անվտանգային ճարտարապետություն կախված չէ մեկ բաղադրիչից, այն կոմպոնենտների համադրություն է: Եվրամիության դիտորդական առաքելությունը մեր անվտանգային ճարտարապետության կոմպոնենտներից մեկն է, ու՝ շատ կարևոր է, որ ԵՄ-ն որոշում է կայացրել ընդլայնել այն»,-խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ պատասխանելով ԵՄ դիտորդական առաքելության վերաբերյալ հարցին:
ՔՊ-ական պատգամավորը հավելեց, որ Հայաստանի համար անվտանգության այլ կոմպոնենտներ էլ կան:
«Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների բովանդակության ընդլայնումը մեր անվտանգային ճարտարապետության կարևո բաղադրիչ է»,-ասաց ԱԺ հանձնաժողովի նախագահը:
Եղոյանի խոսքով՝ ներկա պահին Հայաստանը գտնվում է ԵՄ-ի հետ ունեցած համաձայնագրի կիրարկման փուլում, որոնք պետք է ավարտվեն 2026 թվականին:
Նա տեղեկացրեց, որ ասոցացման համաձայնագիրն այն փուլում է, որ Հայաստանում ընթանում է ԵՄ-ի հետ ապրանքների որակների ստանդարտիզացիա, բայց Հայաստանը գտնվում է Եվրասիական մաքսային միության մեջ և չի կարող ԵՄ-ի հետ լիակատար ասոցացման գնալ:
Հարցին, թե ԵՄ անդամ դառնալու համար Հայաստանը պատրաստվում է դուրս գալ ԵԱՏՄ մաքսային միությունից՝ ՔՊ-ական պատգամավորն ասաց. «ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախաձեռնություն չկա»:

«Ситуация в мире сегодня такова, что архитектура безопасности любого государства не зависит от одного компонента, это совокупность компонентов. Наблюдательная миссия Европейского Союза является одним из компонентов нашей архитектуры безопасности, и очень важно, что ЕС решил ее расширить», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении председатель Постоянной комиссии НС по вопросам Европейской интеграции Арман Егоян, отвечая на вопрос о наблюдательской миссии ЕС.
Депутат от «Гражданского договора» добавил, что для Армении существуют также другие компоненты безопасности.
«Расширение содержания отношений Армении и ЕС является важной составляющей нашей архитектуры безопасности», – отметил председатель постоянной комиссии НС.
По словам А. Егояна, на данный момент Армения находится на этапе реализации соглашения с ЕС, который должен завершиться в 2026 году.
Он сообщил, что Соглашение об ассоциации находится на том этапе, что в Армении ведется стандартизация качества товаров с ЕС, но Армения является членом ЕАЭС и не может пойти на комплексную ассоциацию.
На вопрос, планирует ли Армения выход из ЕАЭС с целью вступления в ЕС, депутат от «ГД» заявил: «Нет инициативы по выходу из ЕАЭС».