Դատախազությունը վերադարձրել է գրավը դատարանի կողմից արդարացված դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին
Հայաստանի դատախազությունը որոշել է 100 միլիոն դրամ (մոտ 240 հազար դոլար) գրավը վերադարձնել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին, ով խարդախության գործով կալանավորվել էր այս տարվա հուլիսի վերջին, ապա արդարացվել։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Սմբատյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։
«Այսօր Գլխավոր դատախազից որոշում է ստացվել գրավը վերադարձնել Սերգեյ Սմբատյանին։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 27-ին նույն դատախազի որոշմամբ Սերգեյ Սմբատյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, և նա արդարացվել է։ Այս որոշումը բողոքարկելու 15-օրյա ժամկետի լրանալուց հետո որոշվել է վերադարձնել գրավտ:
«Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Սերգեյ Սմբատյանի հետ կապված քրեական ոդիսականն ավարտվել է»,-ասաց նա։
Դիրիժորն ու նրա հայրը՝ ՌԴ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Արմեն Սմբատյանը, մեղադրվել են խարդախության մեջ՝ 300 քմ հողատարածքը և 166,1 մլն դրամ (430 հազ. դոլար) յուրացնելու համար: Արմեն Սմբատյանը գրավի դիմաց է ազատ արձակվել:

The Armenian Prosecutor General's Office has decided to return a bail of 100 million drams (about $240,000) to the chief conductor of the Armenian State Symphony Orchestra, Sergey Smbatyan, who was acquitted of fraud charges in late October, his lawyer Yervand Varosyan told TASS on Tuesday.
"Today we received the prosecutor’s decision on the return of bail money to Sergey Smbatyan. On 27 October, by the decision of the same prosecutor, the criminal prosecution against Sergey Smbatyan was ended and he was acquitted. After the expiration of the 15-day deadline for appealing the ruling, it was decided to return the paid bail as well. Thus, we can state that the criminal odyssey involving Sergey Smbatyan has come to an end," he said.
Sergey Smbatyan and his father Armen Smbatyan, Armenia’s former ambassador to Russia and Israel, were arrested on suspicion of large-scale fraud in late July.