Ֆրանսիայի իշխանությունները Սիրիայի նախագահին ձերբակալելու օրդեր են տվել
Ֆրանսիայի իշխանությունները Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին ձերբակալելու միջազգային օրդեր են տվել, որին մեղադրում են 2013 թվականին քիմիական հարձակմանը մասնակցելու մեջ, գրում է «Ռիա Նովոստ»-ին՝ հղում անելով «Ֆրանս Պրես» գործակալությանը:
2013 թվականի օգոստոսին Դամասկոսի Արևելյան Ղուտա արվարձանում գազային հարձակում է տեղի ունեցել, որի հետևանքով, ըստ տարբեր տվյալների, զոհվել է մի քանի հարյուրից մինչև մեկուկես հազար մարդ: ԱՄՆ հետախուզությունը հայտնել է, որ հարձակման հետևում կանգնած են կառավարական ուժերը, ինչը Դամասկոսը հերքում է:
Դատական շրջանակներում աղբյուրը հաստատել է, որ ընդհանուր առմամբ կալանքի չորս օրդեր Է տրվել «ռազմական հանցագործություններին մասնակցության»կապակցությամբ: Դրանք վերաբերում են նախագահ Մահեր Ասադի կրտսեր եղբորը, սիրիական բանակի էլիտար ստորաբաժանման ղեկավարին, ինչպես նաև երկու գեներալների։
Հոկտեմբերին հաղորդվել էր, որ Ֆրանսիան նաև միջազգային ձերբակալման օրդեր է տվել ևս չորս բարձրաստիճան անձանց, որոնք ղեկավարում էին սիրիական բանակը:

Франция выдала ордер на арест сирийского президента Асада
Власти Франции выдали международный ордер на арест президента Сирии Башара Асада по обвинениям в причастности к химатаке в 2013 году, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство France-Presse.
"Франция во вторник выдала международный ордер на арест в отношении сирийского президента Башара Асада в связи с его причастностью к преступлениям против человечества в связи с химической атакой летом 2013 года", — утверждает агентство со ссылкой на истцов.
Газовая атака произошла в августе 2013 года в пригороде Дамаска Восточной Гуте, тогда погибли, по разным данным, от нескольких сотен до полутора тысяч человек. Разведка США заявляла, что за атакой стоят правительственные войска, Дамаск обвинения отрицал. В сентябре этого года американский журналист Сеймур Херш опубликовал документ разведки Пентагона, в котором говорится, что в 2013 году доступ к зарину в Сирии был не только у правительства Асада, но и у террористической группировки "Джебхат ан-Нусра".
Источник в судебных кругах подтвердил, что всего были выданы четыре ордера в связи "с причастностью к военным преступлениям". Они касаются младшего брата президента Махера Асада, руководителя элитного подразделения сирийской армии, а также двух генералов.