Թուրքիան ցեղասպանության մեղադրանքով ՀԱԱԳԱ հայց է ներկայացրել ընդդեմ Նեթանյահուի
Անկարան Միջազգային քրեական դատարանում հայց է ներկայացրել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ՝ նրան մեղադրելով Գազայի հատվածում ցեղասպանության մեջ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է Թուրքիայի իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության փաստաբան Մեթին Կուլունքը։
«Այսօր, ներկայացնելով Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիների խիղճը, մենք հայց ենք ներկայացրել Հաագայի միջազգային քրեական դատարան ընդդեմ 21-րդ դարի Հիտլերի՝ Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի, ով պետք է դատարանի առաջ կանգնի իր կողմից Գազայի հատվածում իրագործած ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված բոլոր հանցագործությունների համար»,-գրել է իրավաբանը:
Նա հրապարակել է հայցի առաջին էջը և պարզաբանել, որ այն երկու գործընկերների հետ ներկայացրել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարության միջոցով, որը 23 էջանոց փաստաթուղթը կուղարկի ՄՔԴ։
Հայցի տեքստում դատարանի դատախազությունից պահանջվում է ապացույցներ հավաքել Պաղեստինի ժողովրդի դեմ Նեթանյահուի հանցագործությունների վերաբերյալ, որպեսզի հետո քրեական գործ հարուցվի վարչապետի և այլ հանցագործների դեմ: Փաստաբանները պնդում են, որ քաղաքական գործիչը Գազայի հատվածում «ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ» միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զենք է օգտագործում։

The governing Justice and Development Party attorneys said on Tuesday that Turkey has filed a case against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu with the International Criminal Court (ICC), accusing him of committing genocide against the Palestinians, Al Mayadeen reports.
Turkish President Recep Tayyip Erdogan confirmed to reporters on November 4 that Turkey is no longer considering Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu as its "interlocutor", but the head of the Turkish National Intelligence Organization, Ibrahim Kalin, remains in contact with "Israel".
Attorney Metin Kulunk posted on X: "Today... we have filed a lawsuit with the International Criminal Court in The Hague against the Hitler of the 21st century of Israeli Prime Minister Netanyahu, who must stand trial for the genocide he committed in the Gaza Strip and all crimes against humanity."
Kulunk revealed the first of the lawsuit's twenty-three pages and explained that, together with two other attorneys, he filed the case through the Turkish Ministry of Justice, which would forward the file to the International Criminal Court.