Հիմնավոր կասկածներ կան, որ ադրբեջանցիները Ստեփանակերտի մայր եկեղեցու գմբեթներից հանել են խաչերը
Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Պետական Խորհուրդը հիմնավոր կասկածներ ունի, որ ադրբեջացիները Ստեփանակերտի մայր եկեղեցու գմբեթներից հանել են խաչերը:
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակած տեսանյութից հիմնավոր կասկածներ են առաջացել, որ Ստեփանակերտի մայր եկեղեցու գմբեթներից հանվել են խաչերը»,- նշված է խորհրդի ֆեյսբուքյան էջում ու ներկայաված նաև լուսանկար։
Եկեղեցու հիմնարկեքը կատարվել է 2006 թվականի հուլիսի 19–ին՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ձեռամբ։ Համաձայն նախագծի՝ եկեղեցու տրամաչափը 30 մետր է, բարձրությունը՝ 35 մետր։ Եկեղեցու ներքևում 6 մետր բարձրությամբ նկուղային դահլիճ է, որի տակ էլ 2,60 մետր խորությամբ երկաթբետոնե բարձիկ։ Եկեղեցու զանգակատան բարձրությունը 24 մետր է։

Очередной акт вандализма: Азербайджан снял кресты с куполов кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте
Государственный Совет по охране культурного наследия Арцаха сообщает, что Азербайджан снял кресты с куполов кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте.
«На основании видеозаписи, опубликованной азербайджанскими СМИ, возникли обоснованные подозрения, что с куполов собора в Степанакерте были сняты кресты», – указывается в сообщении Совета, который приводит также кадры церкви.
Собор Пресвятой Богородицы также известный как собор Сурб Аствацамор Ховану, является церковью Армянской апостольской церкви, расположенной в городе Степанакерт, Нагорно-Карабахская Республика.