Անատոլի Սիդորով. Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու փաստաթղթեր չի ներկայացրել
Հայաստանը պաշտոնապես չի դիմել ՀԱՊԿ-ին կազմակերպությունից դուրս գալու մասին։ «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է  ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։
«Հայաստանի ղեկավարության կողմից պաշտոնական հայտարարություններ չեն եղել,  որ Հայաստանը դուրս է գալիս Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, չեն եղել։  Նման փաստաթղթեր չեն եղել, ես անձամբ չեմ տեսել»,- ասել է Սիդորովը  Մոսկվայում այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝  նա  շեշտել է, որ խոսք անգամ չկա այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ը կորցրել է հետաքրքրությունը Կովկասի նկատմամբ, անգամ որևէ մեկի մտքում նման բան չկա։
Նա հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ կազմի մեջ մտնող պետությունների իմաստուն ղեկավարները  կգտնեն  մի լուծում այն դժվարություններին, որոնց միջով հիմա անցնում է Հայաստանը։
«Այն, որ Հայաստանը որոշակիորեն սահմանափակ մասնակցություն է ունեցել 2023 թվականին անցկացված համատեղ միջոցառումներին, կարող է պայմանավորված լինել  երկրում տարբեր իրավիճակներով, և այստեղ մենք որոշումներ չենք քննարկում։ Միաժամանակ նրանք մասնակցում են օրենսդրական գործունեությանը, կազմակերպության փաստաթղթերի վերանայմանը, ինչպես նաև մշտական գործող կանոնադրական մարմինների գործունեության ֆինանսավորմանը, հետևաբար, գործընթացը շարունակվում է»,- ասել է Սիդորովը։

Армения официально не обращалась в ОДКБ по поводу выхода из этой организации, сообщил начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.Его слова приводит Интерфакс.
"Официальных заявлений от руководства Армении не поступало, в том числе в организацию. Никаких заявлений о том, что выходит Армения из Организации договора о коллективной безопасности - их не было. Каких-то документов на этот счет не поступало, я лично не видел", - сказал Сидоров на пресс-конференции в Москве в четверг.
"В самой организации разговора о том, что ОДКБ потеряла интерес к кавказскому региону, или собрались там выходить из Армении - ну даже близко в мыслях ни у кого такого нет", - сказал он.
"Я думаю, что те трудности, которые переживает республика Армения, мудрые главы государств наших - они найдут способ решения", - сказал начальник Объединенного штаба ОДКБ.
"То, что несколько ограниченное участие в совместных мероприятиях, проводимых в 2023 году было от Армении - всякая может складываться ситуация в государстве, и тут мы решения не обсуждаем. Вместе с тем они участвуют и в законотворческой деятельности, в рассмотрении документов организации, и в финансировании деятельности постоянно действующих уставных органов. Поэтому процесс идет", - сообщил Сидоров.