ՀՀ կառավարության համար սպառնալիք են ոչ թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան, այլ ՀՀ քաղաքացիները.  Արթուր Խաչատրյան
10:58 16/11/2023
ՀՀ կառավարության համար սպառնալիք են ոչ թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան, այլ ՀՀ քաղաքացիները. Արթուր Խաչատրյան
«Առաջարկվող բյուջեն Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրների լուծման համարժեք քայլեր և միջոցներ չի նախատեսում։ Առաջին հերթին դա վերաբերում է անվտանգութային մարտահրավերներին»,- Ազգային ժողովում 2024 թ. բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով,  Արցախի բռնակցման, Արցախի հայ բնակչության էթնիկ զտման, ՀՀ ինքնիշխան տարածքի շուրջ 250 ք կմ տարածքի բռնազավթման պայմաններում պաշտպանության բյուջեի ընդամենը 7 տոկոսանոց աճը  բավարար չէ, մանավանդ հաշվի առնելով 44-օրյա պատերազմի  հետևանքով ռազմական միջոցների նվազումը, թշնամու շարունակական զինումը, զորավարժությունների անցկացումը,  ագրեսիվ հռետորաբանությունը։
«Պաշտպանական բյուջեի  նվազումը տեղի է ունենում 2024 թ.  նախատեսված պետական բյուջեի ծախսային մասի 16 տոկոսով պայմանավորված աճի պայմաններում, փոխարենը 18 տոկոսով  ավելացվում է ՆԳՆ բյուջեն։ Փաստորեն, ՀՀ կառավարության համար սպառնալիք են ոչ թե Ադրբեջանն ու նրա հովանավոր Թուրքիան, այլ ՀՀ քաղաքացիները»,- ասաց Ա. Խաչատրւանը

Opposition MP Artur Khachatryan on Thursday criticized the Armenian government over the 2024 draft state budget.
“The draft budget lacks adequate measures to deal with the problems facing Armenia, primarily the security challenges,” he said at the parliamentary debates on the document.
Khachatryan, who represents the opposition Hayastan faction, claims the 7 percent increase in defense spending envisaged by the draft budget is not big enough given the challenges following Azerbaijan’s seizure of Artsakh and the ethnic cleansing of its indigenous Armenian population in mid-September, as well as Azerbaijan’s occupation of around 250 square kilometers of Armenian territory, its continued arms imports and bellicose rhetoric.
“Meanwhile, the budget of the Interior Ministry has increased by 18 percent. In fact, the Armenian government sees threats from Armenian citizens rather than Azerbaijan and its patron Turkey,” he said.