ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի դեկան. Ինչ գործ ունեմ՝ ամեն մեկի շոր հանելու տեղն իմանամ
Այսօր առավոտյան ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի նկուղում բռնկված հրդեհի հետևանքով կա մեկ զոհ և տուժածներ, սակայն քիմիայի ֆակուլտետի դեկան Տարիել Ղոչիկյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ տեղյակ չէ, թե ինչ է կատարվել նկուղում, քանի որ, իր խոսքով, ինքը ֆակուլտետի պահակը չէ.
«Ես տեղյակ չեմ՝ ինչ է կատարվել նկուղում։ Որևէ լաբորատոր սարքավորում նկուղում դրված չի, և չի կարող պատահել, որ դրա հետևանքով լինի։ Ես նկուղի հետ գործ չունեմ, ես երկրորդ, երրորդ և չորրորդ հարկերի հետ գործ ունեմ»։
Վերջինս նշեց, որ հրդեհը բռնկվել է հոսանքի տատանումից։ Լրագրողի այն հարցին, թե արդյո՞ք նախկինում հոսանքի տատանումներ չեն եղել, դեկանը պատասխանեց.
«Կարողա՞ ռեոստատը ձեռքիս ման եմ գալիս, հաշվում եմ՝ տատանում եղավ, թե ՞ չեղավ։ Ստուգումների համար հատուկ մարդիկ կան համալսարանում, գնացեք իրենցից հարցրեք»։
Հիշեցնենք, որ ՆԳՆ տեղեկատվության համաձայն, նոյեմբերի 17-ին, ժամը 09.37-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցի թիվ 1 հասցեում գտնվող Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետի նկուղային հարկում (100 քմ) տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկումով։
Սենյակը նախատեսված է պոմպակայանի համար, որը ծառայում է նաև որպես աշխատակիցների հանդերձարան։ Կից սենյակը քիմիական նյութերի պահեստն է, որտեղ հրդեհ չի եղել: Քիմիկների կողմից տեղում իրականացվել է հետախուզում. օդում վտանգավոր գազեր չեն հայտնաբերվել։
ԵՊՀ խոսնակ Քնար Միսակյանը հայտնեց, որ քիմիական նյութերով հագեցած սենյակում հրդեհ չի եղել։
«Այժմ հետաքննություն է իրականցվում՝ պարզելու պատճառները։ Այս պահին  այլ մասնաշենքերում դասերը շարունակվում են»,-ասաց նա։

Декан химфака ЕГУ: Я разве сторож факультета?
Утром в пятницу, 17 ноября, при взрыве в подвале здания факультета химии Ереванского государственного университета погиб человек, еще трое пострадали. Однако декан факультета Тариел Гочикян в беседе с журналистами заявил, что не в курсе того, что произошло в подвале, поскольку он, по его словам, не сторож факультета.
«Я не в курсе, что произошло в подвале. Там нет никакого лабораторного оборудования, поэтому происшествие не может быть следствием этого. Я не имею отношения к подвалу, имею дело с тремя этажами выше», – заявил Гочикян.
Он указал, что, по предварительным данным, пожар возник в результате перепада напряжения в электросети. На вопрос журналиста, были ли в прошлом такие перепады, декан ответил:
«Вы думаете, что я с реостатом в руках хожу и проверяю, происходят ли перепады? Для этого в университете есть компетентные лица, у них и надо спрашивать».
Напомним, ранее в пресс-службе МВД Армении сообщили, что помещение, где произошел взрыв, предназначено для компрессорной станции и служит раздевалкой для сотрудников. На соседнем складе химикатов пожара не было. Специалисты-химики опасных газов в воздухе обнаружили.
Пресс-секретарь ЕГУ Кнар Мисакян сообщила, что пожара в комнате с химикатами не было. «Сейчас проводится следствие для выяснения причин. Занятия в других корпусах вуза продолжаются», – добавила она.