Եվրոպական ճանապարհից հետընթացը կկործանի Վրաստանին
Եվրոպական ճանապարհից հետընթացը Վրաստանի վերջը կլինի. հետևաբար՝ մենք առաջ ենք գնում, նախագահական նստավայրում մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
«Ալիք մեդիա»-ի փոխանցմամբ, Վրաստանի նախագահը դիմել է մշակութային ոլորտի ներկայացուցիչներին և խոսել Վրաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի կենսական կարևորության մասին։
«Եվրոպական ինտեգրացիան Վրաստանին եվրոպական ընտանիք վերադարձնելու ճանապարհն է: Սա կարող է տարբեր ձևեր ունենալ, բայց մենք գիտենք, որ հետընթաց չկա»,- ասել է նախագահը։
Նախագահի նախաձեռնած «Մեր ձայնը Եվրոպային» ստորագրությունների արշավը շարունակվում է, դրան միացել են հասարակության տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ:
Ստորագրությունների արշավը մեկնարկել է նոյեմբերի 8-ին Վրաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ և ներառում է կոչ Եվրամիության առաջնորդներին՝ Վրաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու խնդրանքով։

Зурабишвили рассказала, в каком случае настанет конец Грузии
Конец Грузии наступит, если страна свернет с европейского пути, поэтому мы движемся вперед, заявила президент Грузии Саломе Зурабишвили, выступая перед представителями культурной сферы во дворце Орбелиани, сообщает Sputnik-Грузия.
Еврокомиссия 8 ноября обнародовала отчет о выполнении Грузией 12 условий и рекомендовала Евросовету предоставить стране статус кандидата на вступление в Евросоюз.
При этом Еврокомиссия призвала Грузию предпринять девять шагов, среди которых проведение свободных выборов, сближение с внешней политикой ЕС, деполяризация и другое.
«Процесс евроинтеграции – это способ вернуть Грузию в европейскую семью! Это может принимать самые разные формы, но мы знаем, что отступления здесь нет! Отступление здесь – это конец Грузии! Так что мы движемся вперед. Прежде всего вы идете вперед, и мы все следуем за вами», – заявила Зурабишвили.
Накануне президент в своей резиденции собрала представителей сферы культуры, которые присоединились к кампании сбора подписей "Наш голос Европе!" Кампания, в которой содержится призыв к лидерам стран ЕС утвердить рекомендацию Еврокомиссии и присвоить стране статус кандидата на вступление в ЕС, стартовала на сайте президента на прошлой неделе.