Պայթյունը եղել է պոմպակայանի համար նախատեսված սենյակում՝ կից քիմիական նյութերի պահեստին. ՆԳՆ-ն մանրամասներ է հրապարակում
11:43 17/11/2023
Ներքին գործերի նախարարությունը մանրամասներ է հրապարակել այսօր առավոտյան ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի մասնաշենքում տեղի ունեցած հրդեհից։
Նոյեմբերի 17-ին, ժամը 09.37-ին, ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցի թիվ 1 հասցեում գտնվող Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետի նկուղային հարկում (100 քմ) տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկումով։
Սենյակը նախատեսված է պոմպակայանի համար, որը ծառայում է նաև որպես աշխատակիցների հանդերձարան։ Կից սենյակը քիմիական նյութերի պահեստն է, որտեղ հրդեհ չի եղել: Քիմիկների կողմից տեղում իրականացվել է հետախուզում. օդում վտանգավոր գազեր չեն հայտնաբերվել։
Հրդեհի բարդության «Թիվ 2» կանչով դեպքի վայր են մեկնել 6 մարտական հաշվարկ, Երևան քաղաքի և Փրկարարական ուժերի վարչությունների հրշեջ-փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժինների հերթապահ խմբերը, Ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական իրավիճակի մոնիթորինգի բաժնի խումբը և բժշկական ապահովման վարչության խումբը։
Աշխատակիցներից մեկը զոհվել է տեղում, երեք անձ տեղափոխվել են հիվանդանոց, այդ թվում՝ մեկը պարեկային ծառայության աշխատակից, որը ծխահարումով հոսպիտալացվել է, վիճակը գնահատվում է բավարար։
Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 10.11-ին, մարվել՝ ժամը 10.23-ին։ Կոմպրեսորային սենյակում այրվել են կենցաղային իրեր և փայտյա կառուցատարրեր։
Դեպքի վայրում ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցներն իրականացնում են համապատասխան գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու համար։

Пожар в здании химфака ЕГУ потушили, вредных веществ в воздухе нет
МВД Республики Армения сообщило подробности утреннего происшествия в Ереванском государственном университете:
«17 ноября в 09:37 поступил сигнал о том, что произошел взрыв с последующим возгоранием в подвале (100 квадратных метров) факультета химии ЕГУ, расположенного по адресу ул. Алека Манукяна 1, Ереван.
Помещение было предназначено для компрессорной станции, оно также служило раздевалкой для сотрудников. В соседнем помещении был склад химикатов, там возгорания не произошло. Химики осмотрели местность. Опасных газов в воздухе не было обнаружено.
Пожару была присвоена степень сложности «БИС 2». На место происшествия выехали 6 боевых расчетов, дежурные группы отделов по организации пожарно-спасательных работ управлений города Еревана и спасательных сил, группа отдела мониторинга радиационной, химической и биологической ситуации и группа Управления медицинского обеспечения.
Один сотрудник ЕГУ погиб на месте, три человека были доставлены в больницу, в том числе один сотрудник патрульной службы, который отравился дымом, состояние пострадавших оценивается как удовлетворительное.
Пожар был локализован в 10:11, потушен в 10:23. В компрессорном помещении сгорели предметы быта и деревянные конструкции.
На месте происшествия сотрудники Следственного комитета РА проводят соответствующие действия по выяснению всех обстоятельств происшествия».