Մեկնարկել է պատերազմում զոհված Լևոն Գալստյանի հոր՝ Արմեն Գալստյանի գործով առաջին դատական նիստը
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Աջափնյակ-1 նստավայրում մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Լևոն Գալստյանի՝ Արմեն Գալստյանի գործով առաջին դատական նիստը։
Նիստը մեկնարկելուց քիչ անց հետաձգվեց։ Պաշտպանական կողմն առաջարկեց նիստերն անցկացնել ավելի մեծ դահլիճում, որպեսզի նիստին մասնակցել կարողանան պատերազմում զոհված այլ տղաների ծնողներ։
Ընդմիջումից հետո դատավորը հայտարարեց, որ բոլոր դահլիճները զբաղված են, ընդամենը մեկ դահլիճ կա, որտեղ նիստեր անցկացնող դատավորը շուտով արձակուրդից կվերադառնա։
Դատարանի որոշմամբ, դահլիճը չփոխվեց, ինչի հետևանքով շատ ծնողներ սպասեցին դատարանի շենքի դիմաց։
Այժմ դատարանն անցել է Գալստյանի նկատմամբ խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննությանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 21-ին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի, Հակոբ Ասլանյանի և զոհված զինծառայողների ծնողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-սեբաստիա շրջանների քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Արմեն Գալստյանին ձերբակալել են միջադեպի ժամանակ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի դեմքին հարվածելու համար։
ՔԿ-ում այս գործով քրեական վարույթը նախաձեռնվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 5-րդ կետերով և 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։

Стартовало первое судебное заседание по делу отца погибшего военнослужащего Левона Галстяна – Армена Галстяна
15:35 17/11/2023
В суде общей юрисдикции по городу Ереван в резиденции «Ачапняк-1» стартовало первое судебное заседание по делу отца погибшего в ходе 44-дневной войны в Арцахе военнослужащего Левона Галстяна – Армена Галстяна.
Напомним, 21 сентября после инцидента в воинском пантеоне «Ераблур» между родителями погибших военнослужащих и депутатами от фракции НС «Гражданский договор» Овиком Агазаряном, Акопом Асланяном, в следственном отделе административного округа Малатия-Себастия Следственного комитета РА Еревана инициировано уголовное производство. Армена Галстяна задержали во время инцидента за то, что он ударил по лицу депутата Овика Агазаряна.
В СК данное уголовное производство инициировано по факту п. 1 ч.2 ст. 195 УК РА и п. 1 ч. 2 ст. 297 УК РА.