Չի արգելվել որևէ դասագրքի մուտք դպրոցներ. ԿԳՄՍՆ-ն՝ ի պատասխան  Յուրի Վորոբյովի
«Չի արգելվել որևէ դասագրքի մուտք դպրոցներ, ընդամենը այդ դասագրքերը ներկայացվել են փորձաքննության, ինչը ՀՀ հանրակրթության մասին օրենքի պահանջ է»,- Panorama.am-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից՝ ի պատասխան հարցին, թե Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը հայտնել է, որ որ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը դադարեցրել է ռուսերեն լեզվով դասագրքերը դպրոցներ տեղափոխելու գործընթացը՝ դրանց փորձաքննության անհրաժեշտության պատրվակով։
«Մեծ տարակուսանքով տեղեկացա, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կասեցրել է այս գործընթացը՝ ուսումնական նյութերի փորձաքննություն անցկացնելու անհրաժեշտության պատրվակով։ Հատկապես տարօրինակ է այն փաստը, որ մեր հայ գործընկերներն իրենք են մեզ ուղարկել անհրաժեշտ դասագրքերի կոնկրետ ցանկ։
Ափսոս, որ նման անհեռատես քաղաքական ինտրիգներից առաջինը տուժում են մեր եղբայրական հայ ժողովրդի հասարակ պատանիները ու աղջիկները»,- նշել էր Վորոբյովը։
ԿԳՄՍ նախարարոթյան պարզաբանմամբ, «Հանրակրթության մասին» օրենքով ցանկացած նյութ, դասագիրք, մեթոդական ձեռնարկ, կամայական ուսումնական նյութ, որը մտցվում է դպրոց, ենթարկվում է փորձաքննության, դրա համապատասխանությունը Հայաստանի կրթական չափորոշիչներին՝ մասնագիտորեն հիմնավորելու նպատակով:
«Դա արվել է նաև այս պարագայում, և շատ արագ այդ դասագրքերը, որոնք ուղարկվել են ռուսական կողմից և նախատեսված են Հայաստանում գործող ռուսերենով ուսուցմամբ դասարանների համար, սահմանված կարգով կանցնեն փորձաքննություն և կտրվեն դպրոցներին»,- նշեցին նախարարությունից։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «Ռուսական մարդասիրական առաքելությունը» Հայաստանի դպրոցների համար դասագրքերի մեծ խմբաքանակ է բերել, մասնավորապես, ռուսերեն լեզվով  53 հազար դասագիրք և գեղարվեստական գրականություն, որոնք կհամալրեն 50 դպրոցների գրադարանային ֆոնդը ինչպես Երևանում, այնպես էլ Արարատի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Շիրակի, Լոռու, Արմավիրի, Սյունիքի և Տավուշի մարզերում։

Передача каких-либо учебников из РФ в школы Армении запрещена не была: в министерстве опровергли слова Воробьева
11:22 17/11/2023
Министерство не запретило передачу каких-либо учебников из РФ в школы Армении, а согласно закону об общем образовании отправило их на экспертизу. Об этом сообщили Panorama.am в министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении.
Ранее зампред Совета Федерации Юрий Воробьев написал в своем Telegram-канале, что Минобразования Армении под предлогом экспертизы приостановило процесс раздачи свыше 50 тыс. российских учебников в школах страны.
«С большим недоумением узнал, что Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения приостановило этот процесс под предлогом необходимости проведения экспертизы учебных материалов. Особенно странным выглядит тот факт, что армянские коллеги сами направляли нам конкретный перечень необходимых учебников», – написал он.
Воробьев выразил сожаление в связи с тем, что «от таких недальновидных политических интриг в первую очередь страдают простые мальчишки и девчонки братского армянского народа».
Согласно разъяснению министерства ОНКС Армении, в соответствии с законом «Об общем образовании», любой материал, учебник, методическое пособие, произвольный учебный материал, который вводится в школу, подлежит экспертизе, с целью профессионального обоснования его соответствия образовательным стандартам Армении.
«Это было сделано и в данном случае, в ближайшее время учебники, которые были отправлены российской стороной и предназначены для действующих в Армении русскоязычных классов, в установленном порядке пройдут экспертизу и будут переданы школам», – указали в министерстве.
Ранее АНО поддержки гуманитарных программ «Русская гуманитарная миссия» сообщила, что доставила в Армению 53 тыс. учебников и художественных книг на русском языке, их отправят в школы республики. Как сообщалось, книги пополнят библиотечные фонды 50 школ не только Еревана, но и других регионов страны, в том числе отдаленных: Араратской, Котайкской, Гегаркуникской, Ширакской, Лорийской, Армавирской, Сюникской и Тавушской областей.