Գերմանիան խոչընդոտելու է Թուրքիայի՝ Eurofighter կործանիչների գնման գործընթացը
Թուրքական մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ Գերմանիան խոչընդոտելու է Թուրքիայի՝ անգլիական, իսպանական և գերմանական համատեղ արտադրության «Eurofighter Typhoon» կործանիչների գնմանը:
Թուրքական մամուլը հղում անելով ամերիկյան «Bloomberg» պարբերականի տեղեկություններին, որոնք էլ հիմնվում են թուրք և գերամանացի պաշտոնյաների խոսքերի վրա՝ նշում է, որ նոյեմբերի 17-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Գերմանիա կատարելիք այցի շրջանակներում վերոհիշյալ հարցը ևս քննարկվելու է:
Ըստ տեղեկությունների՝ Էրդողանը փորձելու է Գերմանիայի վերնախավին համոզել՝ չխոչընդոտելու գնման գործընթացը, փոխանցում է Էրմենիհաբերը։
Նշենք, որ նոյեմբերի 16-ին Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերը հայտարարել էր Թուրքիայի՝ նոր 40 կործանիչների գնման մտադրության մասին և նշել, որ բացի Գերմանիայից, արտադրող մյուս կողմերը արդեն իսկ տվել են իրենց համաձայնությունը:

Bloomberg: Шольц не одобрит продажу Турции истребителей Eurofighter
Канцлер германии Олаф Шольц не одобрит запрос Турции на покупку истребителей Eurofighter Typhoon из-за напряженности в рядах НАТО, связанной с высказываниями турецкого лидера Реджепа Тайипа Эрдогана по поводу Израиля, сообщает Bloomberg со ссылкой на турецких чиновников. Информацию передает РБК.
По словам собеседников агентства, Эрдоган, вероятно, попросит на встрече в Берлине 17 ноября разблокировать продажу истребителей, необходимых для обновления устаревших моделей Военно-воздушных сил Турции. Германия производит военные самолеты Eurofighter совместно с Великобританией, Италией и Испанией.
Канцлер, скорее всего, не даст согласия, в том числе и потому, что ранее Анкара закупила средства ПВО у России, а также из-за задержки ратификации членства Швеции в Североатлантическом альянсе.