Տուժածներից մեկը 70 տարեկան է, մյուսը՝ 66 տարեկան՝ պոլիտրավմա, քիմիական այրվածք ախտորոշմամբ
Քննչական կոմիտեում Ոստիկանությունից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ ըստ ստացված ահազանգի՝ Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում տեղի է ունեցել պայթյուն, կան տուժածներ։
ՔԿ փոխանցմամբ, դեպքի վայրից «ծխահարված» ախտորոշմամբ Համալսարանական հիվանդանոցից է տեղափոխվել ոստիկանության մեկ ծառայող, իսկ երկու անձինք՝ որոնցից մեկը 70 տարեկան, մյուսը՝ 66 տարեկան, «պոլիտրավմա, քիմիական այրվածք» ախտորոշմամբ բուժօգնության են տեղափոխվել Այրվածքաբանական ազգային կենտրոն։
Դեպքի վայրում՝ նշված ֆակուլտետի նկուղային հարկում, հայտնաբերվել է 73-ամյա Ժ․ Խ․-ի դին՝ այրվածքներով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և ՆորքՄարաշ վարչական շրջանների քննչական երկրորդ բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 355-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Շինարարական, լեռնահանքային կամ այլ աշխատանքների կատարման ընթացքում աշխատանքի պաշտպանության կամ անվտանգության ապահովման կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք), ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 357-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Հրդեհային անվտանգության կանոնները կամ պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանք) հատկանիշներով։
Ձևավորվել է քննչական խումբ, սկսվել է նախաքննություն։
Ներկա պահին քննիչները դեպքի վայրում են՝ իրականացվում է դեպքի վայրի զննություն, կատարվում են անհրաժեշտ այլ անհետաձգելի քննչական, վարութային գործողություններ՝ կատարվածի պատճառները, դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, տեղի ունեցածին վերջնական իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին ՀՀ քննչական կոմիտեն հընթացս հանդես կգա պաշտոնական տեղեկատվությամբ։

Пожар в ЕГУ: Одному из пострадавших 70 лет, другому – 66, у них диагностированы политравма, химический ожог
В Следственный комитет РА из Полиции поступило сообщение о том, что, согласно полученному сигналу, в корпусе Ереванского государственного университета (ЕГУ), где расположен факультет химии, произошел взрыв, есть пострадавшие.
Как сообщает пресс-служба СК РА, один сотрудник Полиции был госпитализирован в университетскую больницу с отравлением угарным газом, еще двое граждан (70 и 66 лет) были доставлены в Национальный ожоговый центр с диагнозом «политравма, химический ожог».
На месте проишествия, в подвальном помещении факультета, было обнаружено тело 73-летнего Ж.Х. с ожогами.
Уголовное дело возбуждено по статьям УК о нарушении правил безопасности при выполнении строительных или иных работ, нарушении правил или требований противопожарной безопасности, повлекших по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия.
Как отмечается, сформирована следственная группа, начато расследование.
В настоящее время следователи находятся на месте инцидента, производят осмотр места происшествия, предпринимаются неотложные следственные действия, направленные на установление причин инцидента и всех обстоятельств произошедшего, окончательную правовую оценку случившемуся.