Բորել. Միայն Պաղեստինի իշխանությունը կարող է կառավարել Գազայի հատվածը
Գազայի հատվածի կառավարումն իսրայելական ռազմական գործողության ավարտից հետո պետք է անցնի Պաղեստինի ազգային վարչակազմին։ «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
«ՀԱՄԱՍ-ն այլևս չի կարողանա վերահսկել Գազայի հատվածը։ Այսպիսով, ո՞վ կարող է ստանձնել այդ գործառույթը: Ես կարծում եմ, որ միայն Պաղեստինի իշխանությունը»,- ասել է Բորելը։
Միաժամանակ Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ կլինի վերահսկողության տակ վերցնել Գազայի հատվածը միայն այն պայմանով, որ սկսվի Պաղեստին պետության ստեղծման գործընթացը։

Боррель: ХАМАС больше не должен контролировать Газу
Управление сектором Газа после завершения там израильской военной операции должно перейти к Палестинской национальной администрации (ПНА), заявил глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель, информацию передает агентство «Интерфакс».
«ХАМАС больше не должен контролировать Газу (...). Так кто же может взять на себя эту функцию? Я считаю, что это по силам только ПНА», – приводят в субботу его слова ближневосточные СМИ.
При этом глава ПНА Махмуд Аббас неоднократно заявлял, что будет готов взять на себя управление Газой только при условии, что начнется процесс создания палестинского государства.