Disney-ը, Apple-ը, IBM-ը Մասկի հայտարարություններից հետո դադարեցրել են գովազդը X-ում
Disney, Warner Bros. Discovery-ն ու մի շարք այլ խոշոր ընկերություններ հրաժարվել են իրենց գովազդը տեղադրել X սոցցանցում, որը պատկանում է ամերիկացի գործարար և միլիարդատեր Իլոն Մասկի, գրում է «Իզվեստիա»-ն։
Դա տեղի է ունեցել Մասկի արտահայտություններից հետո, որոնցում նա մերձավորարևելյան հակամարտությունում ընդգծում է իր բացասական դիրքորոշումը Իսրայելի նկատմամբ։
Բացի Disney-ից, գործարարի հետ հրաժարվել են համագործակցել այնպիսի կորպորացիաներ, ինչպիսիք են Wish-ը, Lionsgate-ը, Comcast NBCUniversal-ը, IMB-ն, ինչպես նաև Paramount-ը և Sony Pictures-ը:
«IBM-ը բացարձակապես չի հանդուրժում ատելության խոսքն ու խտրականությունը, և մենք անմիջապես կասեցրել ենք X-ի բոլոր գովազդները, մինչ մենք հետաքննում ենք այս բոլորովին անընդունելի իրավիճակը»,- ասվում է  ընկերության հայտարարությունում։
Ինչպես նշում Է Axios-ը ՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, X-ում գովազդից հրաժարվել է նաև Apple-ը։
Դրան զուգահեռ Մասկը X սոցցանցի իր էջում հայտարարել է, որ իր հարթակում ցանկացած էթնիկ խմբի ցեղասպանության կոչերը կպատժվեն արգելափակմամբ:
«Յուրաքանչյուր ոք, ով կողմ է որևէ խմբի ցեղասպանությանն, այս հարթակում ենթարկվելու է արգելափակման»,- գրել է նա:

Крупные компании остановили размещение рекламы в X после заявлений Маска
Disney, Warner Bros. Discovery и еще ряд крупных компаний отказались размещать свою рекламу в соцсети X, принадлежащей американскому предпринимателю и миллиардеру Илону Маску. Об этом сообщают «Известия» со ссылкой на издание The Holliwood Reporter в пятницу, 17 ноября.
Это произошло после высказываний Маска, в которых он подчеркивает, по заявлениям издания, свою негативную позицию по отношению к Израилю в ближневосточном конфликте.
Помимо Disney, сотрудничать с предпринимателем отказались такие корпорации, как Wish, Lionsgate, Comcast NBCUniversal, IMB, а также Paramount и Sony Pictures.
«IBM совершенно не терпит разжигания ненависти и дискриминации, и мы немедленно приостановили всю рекламу на X, пока расследуем эту совершенно неприемлемую ситуацию», — заявили в одной из них.
Как отмечает Axios со ссылкой на свои источники, от рекламы в Х отказалась и Apple.
Между тем Маск в тот же день на своем аккаунте в соцсети X заявил, что призывы к геноциду любой этнической группы на его платформе будут караться блокировкой.
«Рискуя озвучить очевидное, скажу, что любой, кто выступает за геноцид какой-либо из групп, подвергнется блокировке на данной платформе», — написал он.
Незадолго до этого Маск согласился с постом одного из пользователей его соцсети, продвигавшим антисемитские взгляды. Об этом сообщал телеканал CNN в тот же день.