Փաշինյան. Սա Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիա կազմակերպելու նախապատրաստություն է թվում
«Կասկածելի է թվում, որ Ադրբեջանում բաձրագույն հովանավորությամբ, ըստ էության, պաշտոնական մակարդակում Հայաստանը սկսել են կոչել «Արևմտյան Ադրբեջան» և այս հայեցակարգը ուսուցանում են դպրոցներում, պետական լրատվամիջոցերով»,- Երևանում ընթացող ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի բացման արարողությանն ունեցած ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Շարունակելով խոսքը՝ ընդգծեց. «Սա մեզ նոր պատերազմ, Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիա կազմակեպելու նախապատրաստություն է թվում և խաղաղության գործընթացի առաջընթացի հիմնական խոչընդոտներից է»։
Փաշինյանը նշեց, որ չեն հասկանում նաև տասնյակ գերիներին հետևողականորեն չվերադարձնելու Ադրբեջանի մոտեցումը, չնայած վաղուց առաջարկել են այս թեման լուծել խաղաղության օրակարգին հարիր բանաձևով՝ բոլորը բոլորի դիմաց։
«Բայց և այնպես Հայաստանը նվիրված է խաղաղության օրակարգին, խաղաղության գործընթացին»,- ասաց Ն.Փաշինյանը։

Пашинян: Это похоже на подготовку к организации новой агрессии против Армении
«Кажется странным, что под патронажем Азербайджана, фактически на официальном уровне, Армению начали называть “Западным Азербайджаном” и этот подход преподается в школах и распространяется в государственных СМИ», – заявил на церемонии открытия осенней сессии ПА ОБСЕ в Ереване премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Продолжив выступление, он подчеркнул: «Это кажется нам подготовкой к новой войне, новой агрессии против Армении, и является основным препятствием для прогресса в мирном процессе».
Пашинян отметил, что они также не понимают подход Азербайджана, последовательно не возвращающего десятки пленных, хотя они уже давно предлагают решить этот вопрос по принципу, соответствующему мирной повестке дня – «обмен всех на всех».