Սաակաշվիլին դատարանում Վրաստանի նախագահին կոչ է արել վերադարձնել իր երեխաներին
Վրաստանի բանտարկված նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին պետության ղեկավար Սալոմե Զուրաբիշվիլիին կոչ է արել ներում շնորհել իրեն և այդպիսով «վերականգնել քաղաքական հավասարակշռությունը երկրում», փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Այսօր Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում ընթանում է Սաակաշվիլիի գործով երկու լսումներ՝ 2007 թվականին ցույցը ցրելու և պետական միջոցները վատնելու վերաբերյալ: Կալանավոր Սաակաշվիլին, որը բուժում է ստանում Թբիլիսիի կլինիկայում, նիստին միացել է հեռավար՝ տեսակապի միջոցով:
«Հոգով, իհարկե, ինձ ավելի առույգ եմ զգում, սակայն ֆիզիկապես..․ բժիշկները չեն կարող հաստատել, որ ես ավելի լավ եմ: Տիկին Սալոմեն կարող է մեկ հարվածով իմ երեխաներին վերադարձնել ինձ և վերականգնել քաղաքական հավասարակշռությունը Վրաստանում», - իր ելույթում հայտարարել է Սաակաշվիլին։
Ավելի վաղ Սաակաշվիլիին ներում շնորհելու խնդրանքով Զուրաբիշվիլիին դիմել էին Ուկրաինայի խորհրդարանը, այնուհետև ընդդիմադիր «Մթավարի արխի» հեռուստաընկերության հիմնադիր Նիկա Գվարամիան:

Саакашвили на суде призвал президента Грузии вернуть детям отца и помиловать его
Заключенный экс-президент Грузии Михаил Саакашвили призвал главу государства Саломе Зурабишвили помиловать его и тем самым "восстановить политический баланс в стране".
Как передает РИА Новости, в понедельник в Тбилисском городском суде проходят два слушания по делам Саакашвили - о разгоне акции в 2007 году и о растрате государственных средств.
Заключенный Саакашвили, который проходит лечение в Тбилисской клинике, подключился на заседании дистанционно путем видеосвязи.
"Душой, конечно же, я чувствую себя более бодро, однако физически... врачи не могут подтвердить, что мне лучше. Госпожа Саломе может одним росчерком вернуть моим детям своего отца и восстановить политический баланс в Грузии", - заявил Саакашвили, выступая дистанционно на заседании суда.
Ранее с просьбой помиловать Саакашвили к Зурабишвили обратились парламент Украины, а затем основатель оппозиционной телекомпании "Мтавари архи" Ника Гварамия.