Լոգիստիկ խնդիրները բարդացնում են Հյուսիս-Հարավով Իրանի հետ Ռուսաստանի առևտուրը
Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքով Իրանի տարածքով արտահանման զարգացումը բարդանում է լոգիստիկ խնդիրների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է «Կոմերսանտ»-ը։
Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքում ռուսական հացահատիկի արտահանման ներուժը մինչև 2030 թվականը գնահատվում է 30 միլիոն տոննա, ասել է TransAsia Logistics-ի ներկայացուցիչ Արկադի Իվանովը։ Այնուամենայնիվ, ապրանքաշրջանառության զարգացմանը խոչընդոտում են ֆինանսական հաշվարկների հետ կապված դժվարությունները, Կասպից ծովի նավահանգիստներում ենթակառուցվածքների բացակայությունը և նավերի պակասը:
Իվանովի խոսքով, հիմնական խնդիրը լոգիստիկ ծառայությունների և արտահանման-ներմուծման գործառնությունների համար վճարումների կազմակերպումն է։ Իրանում դրանք հիմնականում իրականացվում են կանխիկ եղանակով։ Նա նաև նշել է Կասպից ծովի նավահանգիստների ծանծաղացումը և բեռների նավատորմի պակասը։
Ռուսական ընկերությունները հայտարարել են Կասպից ծովում նավերի քանակն ավելացնելու ծրագրերի մասին։ Մինչև 2030 թվականը մոտ 20 նավ կպահանջվի, իսկ մինչև 2050 թվականը` 50: Այնուամենայնիվ, Իրանում դիզվառելիքի ցածր արժեքը ավտոմոբիլային տրանսպորտն ավելի էժան է դարձնում, քան երկաթուղային տարանցումը:

«Ъ»: Для развития МТК «Север-Юг» не хватает инфраструктуры в Иране
Развитие экспорта через Иран по МТК «Север-Юг» осложняют логистические проблемы. Об этом сообщает «Коммерсантъ».
Потенциал российского экспорта зерновых в рамках международного транспортного коридора «Север-Юг» к 2030 году оценивается в 30 млн тонн, сообщил Аркадий Иванов из компании TransAsia Logistics. Однако развитию товарооборота мешают сложности с финансовыми расчетами, недостаток инфраструктуры в портах Каспия и дефицит судов.
По словам Иванова, основная проблема — организация расчетов за логистические услуги и экспортно-импортные операции. В Иране они ведутся преимущественно наличными. Также он отметил обмеление каспийских портов и дефицит грузового флота.
Российские компании заявляют о планах увеличить количество судов на Каспии. К 2030 году потребуется около 20 судов, к 2050 году — 50. Однако низкая стоимость дизтоплива в Иране делает автоперевозки дешевле ж/д транзита через страну.