Ալբանիայում ընդդիմադիր պատգամավորները ի նշան բողոքի հրդեհել են խորհրդարանը
Ալբանացի ընդդիմադիր պատգամավորները փորձել են խափանել խորհրդարանական նիստը՝ բողոքելով սոցիալիստների՝ գնալով ավելի շատ ավտորիտարի վերածվող կառավարման դեմ: Այդ մասին Associated Press-ի լուրին անդրադարձել է «Գազետա ռու»-ն։
Ըստ լուրի, դեմոկրատ օրենսդիրները դահլիճի կենտրոնում կրակ են վառել և աթոռներ դրել իրար վրա, երբ վարչապետ Էդի Ռաման նստել է իր տեղը՝ հաջորդ տարվա բյուջեի քվեարկության համար:
Նյութում նշվում է, որ ձախ սոցիալիստները, որոնք ունեն 73 մանդատ 140-տեղանոց խորհրդարանում, արագ սկզբունքային քվեարկություն են անցկացրել և 5 րոպեի ընթացքում ընդունել են նախագիծը և ավարտել նիստը։ Բյուջեի յուրաքանչյուր կետի վերաբերյալ բանավեճ է սպասվում այս շաբաթվա վերջին:
Ըստ Associated Press-ի, ընդդիմության գործողությունները փոքր հրդեհի պատճառ են դարձել։
Ինչպես ասվում է նյութում, ընդդիմությունը ցանկանում է ստեղծել խորհրդարանական քննչական խմբեր՝ վարչապետ Ռամայի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ կոռուպցիայի ենթադրյալ դեպքերը հետաքննելու համար։
Ընդդիմադիր պատգամավորներից Գազմեն Բարդին ասել է, որ իրենք թույլ չեն տա խորհրդարանին կատարել իր աշխատանքը:
«Մեր պայքարն այն է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացու ցույց տանք, որ խորհրդարանը չէ, որ ներկայացնում է իրեն»,-ասել է նա:

Албания: оппозиционные депутаты устроили пожар в парламенте в знак протеста
Албанские оппозиционные депутаты попытались сорвать заседание парламента в знак протеста против, с их точки зрения, все более авторитарного правления социалистов. Об этом сообщает Associated Press.
Как передает «Газета.Ru», законодатели-демократы зажгли файеры в центре зала и поставили стулья друг на друга в момент, когда премьер-министр Эди Рама занял свое место для голосования по бюджету на следующий год.
В материале отмечается, что левые социалисты, имеющие 73 места в 140-местном парламенте, провели быстрое принципиальное голосование и закрыли заседание в течение 5 минут. Дебаты по каждому пункту бюджета ожидаются позже на этой неделе.
Действия оппозиции вызвали небольшой пожар, пишет Associated Press.
Как следует из материала, оппозиция хочет создать парламентские следственные группы для расследования предполагаемых случаев коррупции с участием премьер-министра Рамы и других высокопоставленных чиновников.
Газменд Барди, один из депутатов от оппозиции, заявил, что они не позволят парламенту выполнять свою работу.
«Наша битва заключается в том, чтобы показать каждому гражданину, что это не парламент, который их представляет», — сказал он.