Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կամ պետք է ազատ արձակվի, կամ ՀՀ-ում դատական համակարգ գոյություն չունի. պաշտպան
15:46 21/11/2023
«Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կա՛մ պետք է ազատ արձակվի, կա՛մ Հայաստանում դատական համակարգ գոյություն չունի»,- «Գրիգորի Խաչատուրովի գործը՝ դատական համակարգի համար լակմուսե թուղթ» թեմայով ասուլիսում ասաց գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ պնդումը կատեգորիկ է, դրա հիմնավորումներն ունի. «Կա սեպտեմբերի 20-ի Վերաքննիչ դատարանի որոշում, որով արձանագրվել է՝ Գրիգորի Խաչատուրովին հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն իրավաչափ չէ, եթե ի հայտ չգան նոր ծանրակշիռ հանգամանքներ:
Հոկտեմբերի 4-ին մենք գնում ենք դատարան, այս որոշումը ներկայացնում ենք առաջին ատյանի դատարանին, դատարանը որոշում է կալանքը ևս երկու ամսով երկարաձգել: Մենք ասում ենք, որ վերադաս ատյանն արձանագրել է, որ դուք սխալ եք թույլ տվել 3 ամսով կալանավորելով Խաչատուրովին, սակայն դատարանն անդրդվելի էր ու երկարաձգում է կալանքը երկու ամսով՝ մինչև դեկտեմբերի 15-ը»,- ասաց պաշտպանը։
Նա հայտնեց, որ իրենք վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել, ու վերաքննիչ բողոքը մակագրվում է նույն դատավորին, ով որ արձանագրել է, որ հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն անօրինական է։
«Նոյեմբերի 27-ին Վերաքննիչ դատարանը որոշումը  հրապարակելու է,  Վերաքննիչ դատարանին մնում էր ընդամենը մեկ փաստարկ՝ վերցնել սեպտեմբերի 20-ին կայացրած իր որոշումն ու վերահաստատել այն։ Ընդ որում, Վճռաբեկ դատարանը ևս հաստատել է, որ հոկտեմբերի 15-ից հետո Գրիգորի Խաչատուրովին կալանքի տակ պահելն անօրինական է:
Վերաքննիչ դատարանն այս որոշումը չկայացնելու ընդամենը մեկ տարբերակ ուներ՝ փախնել այն կայացնելուց։
Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը պետք է ազատ արձակվի, հակառակ պարագայում Հայաստանում իրավական առումով դատարան գոյություն չունի»,- ասաց Մ.Պողոսյանը։
Խաչատուրովի պաշտպանը հայտնեց, որ որոշում կայացնողը Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Հովհաննիսյանն էր, ով միակ դատավորն էր, որ այդքան ճնշումների պարագայում ոչ թե երեք, այլ երկու ամսով է երկարաձգել Խաչատուրովի կալանքը. «Այսինքն, ճնշումները ոչ թե անձ-դատավորի դեմ են, այլ առհասարակ դատական համակարգի վրա է ճնշում»։
Գրիգորի Խաչատուրովը կալանքի տակ է այս տարվա մարտի 16-ից։ Խաչատուրովը ձերբակալվել էր ԱԱԾ-ում քննվող՝ Սեյրան Օհանյանին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակներում: Դատախազությանտարածած հաղորդագրության համաձայն, Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել փողերի լվացման համար։ Գործը վերաբերում է  Արարատի մարզի Արմաշ համայնքում հողատարածքի գնմանը։ Ըստ դատախազության տարածած հաղորդագրության, հողատարածքը գնած Էդգար Արշակյանը Գրիգորի Խաչատուրովին փոխկապակցած անձ է։

Адвокат: 27 ноября Григория Хачатурова должны либо освободить, либо в Армении не существует судебной системы
17:48 21/11/2023
«27 ноября Григория Хачатурова должны либо освободить, либо в Армении не существует судебной системы», – заявил на пресс-конференции на тему «Дело Григория Хачатурова: лакмусовая бумажка для судебной системы» адвокат генерал-майора Григория Хачатурова Мигран Погосян.
Он отметил, что данное утверждение категоричное, но у этого есть объяснение: «Есть решение Апелляционного суда от 20 сентября, согласно которому, содержание под стражей Григория Хачатурова после 15 октября является неправомерным, если не появятся новые отягчающие обстоятельства.
4 октября мы отправились в суд, представили это решение суду первой инстанции, суд принял решение о продлении ареста ещё на два месяца. Мы заявили, что вышестоящая инстанция зафиксировала, что вы допустили ошибку, задержав Хачатурова на 3 месяца, но суд был непреклонен и продлил срок содержания под стражей на два месяца, до 15 декабря», – пояснил адвокат.
Он заявил, что они подали апелляционную жалобу, и апелляция была завизирована на имя того же судьи, который зафиксировал, что содержание под стражей после 15 октября является незаконным.
«27 ноября Апелляционный суд обнародует решение, у Апелляционного суда остался только один аргумент: взять принятое 20 сентября решение и подтвердить его. При этом, Апелляционный суд также подтвердил, что содержание Григория Хачатурова после 15 октября является незаконным.
У Апелляционного суда был только один вариант избежать принятия этого решения: уклониться от его принятия.
27 ноября Григорий Хачатуров должен быть освобожден, в противном случае в Армении не существует судебной системы в правовом смысле», – отметил М. Погосян.
Напомним, Григорий Хачатуров находится под арестом с 16 марта с.г. В отношении Хачатурова возбуждено дело о легализации недвижимого имущества, полученного преступным путем с использованием служебного положения (отмывание денег).