Լիբանանն Իսրայելին մեղադրել Է ԶԼՄ-ների աշխատակիցների սպանության մեջ
Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին դատապարտել է իսրայելական զորքերի հարձակումը Ալ Մայադեն հեռուստաալիքի նկարահանող խմբի վրա, որի հետևանքով երկու լրագրող է զոհվել, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
««Al Mayadeen»-ի թղթակից Ֆարահ Օմարի և օպերատոր Ռաբիա ալ Մաամարիի սպանությունը ցույց է տալիս, որ Իսրայելի հանցավոր գործողությունները սահման չունեն։ Այս հարձակման նպատակն է լռեցնել լրատվամիջոցներին, որոնք բացահայտում են իսրայելական հանցագործություններն ու ագրեսիան», - ասվում է կառավարության ղեկավարի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Al Mayadeen հեռուստաալիքի տնօրեն Հասան Բեն Ջիդուն հայտնել էր, որ թղթակից Ֆարահ Օմարն ու օպերատոր Ռաբիա ալ Մաամարին զոհվել են իսրայելական կողմից արձակված արկի ուղիղ հարվածի հետեւանքով այն պահին, երբ նրանք ռեպորտաժ էին պատրաստում Թեյր-Հարֆա սահմանային շրջանից:
Al Wataniya գործակալության տվյալներով՝ լրատվամիջոցների աշխատողներից բացի, զոհվել է նաև մեկ լիբանանցի քաղաքացի։

Премьер-министр Ливана Наджиб Микати осудил нападение израильских войск на съемочную группу телеканала Al Mayadeen, в результате которого погибли два репортера. Информацию передает ТАСС.
«Убийство корреспондента Al Mayadeen Фараха Омара и оператора Рабии аль-Маамари показывает, что у преступных действий Израиля нет предела, - говорится в заявлении главы правительства, распространенном в социальной сети X. - Цель этой атаки - заставить замолчать средства массовой информации, которые разоблачают израильские преступления и агрессию».
Ранее директор телеканала Al Mayadeen Гассан бен Джидду сообщил, что корреспондент Фарах Омар и оператор Рабиа аль-Маамари погибли в результате прямого попадания снаряда, выпущенного с израильской стороны границы в момент, когда они готовили репортаж из пограничного района Тейр-Харфа.